Vajinismus hakkında temel bilgiler

Vajinismus hastası

Vajinismus hakkında

Vajinismus genellikle evliliğin ilk gününde fark edilir ve çiftlerin tüm mutluluğunu alıp götürür. Türkiye’de çok sık karşılaşılan vajinismus, vajina girişindeki kasların kontrol dışı kasılmasıyla penisin vajinaya girişinin gerçekleşememesi olarak tanımlanabilir. Penis vajina birleşmesini engelleyen vajina girişindeki kaslar olsa da vücudun neredeyse tüm kasları birleşme sırasında kasılır. Kadın bacaklarını açmayı bile başaramaz. Kısa süreli bir panik hali yaşanır ve kadın eşini iterek uzaklaştırır.

Vajinismusu birincil ve ikincil olarak iki ana sınıfta incelemek mümkündür. Birincil vajinismus ilk gece sırasında ortaya çıkar. Bu durum, vajinismusun halihazırda var olduğunu gösterir. Birincil vajinismusun ortaya çıkma sebebi çoğunlukla ilk gece korkusu, cinselliğin acı vereceğinin düşünülmesi, kan korkusu olarak sayılabilir ancak farklı faktörler de birincil vajinismusa sebebiyet verebilmektedir. Türkiye’de en çok birincil vajinismus görülmektedir.

İkincil vajinismus ise cinsel yaşamlarında hiçbir problem olmayan kadınlarda çeşitli nedenlerle sonradan vajinismusun ortaya çıkması olarak tanımlanabilir. İkincil vajinismus nedenleri cinsel taciz, tecavüz, cinsel şiddet ve normal doğumdur.

Vajinismus partnere göre de iki türe ayrılabilmektedir. Bazı kadınlar ilk eşleriyle hiçbir cinsel birleşme yaşayamaz ve ayrılır. Ayrıldıktan sonraki eşleriyle bu durumun tekrarlanmadığı görülür. Bu ilk tür vajinismustur. İkinci türü ise partner değişse de vajinismusun baki kalmasıdır.

Eşin kadına karşı empati kurabilmesi, nazik ve yumuşak davranması gibi çeşitli davranışları, vajinismusu olumlu ya da olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bu yüzden terapi sırasında eşin terapiye katılımı ve desteği çok önemlidir. Gerek kadının gerekse erkeğin dinlenmesi ve bazı noktaların doktor tarafından belirlenerek aksiyon alınması gerekir. Türü ne olursa olsun esasen vajinismuslu kadınlarda cinselliğe yönelik çeşitli yanlış düşünceler, korkular ve inanışlar vardır. Cinsel ilişki, vajinismuslu bir kadın için korkulacak bir şeydir. Onlara göre cinsel birleşme acılı, ağrılı ve kanlı olur. Temel olarak bu korkular ortak olsa da her hasta birbirinden farklıdır. Her hastanın vajinismus nedeni birbirinden farklıdır ve vajinismus hastalığının ağırlığı da aynı şekilde kadından kadına değişiklik göstermektedir. Örneğin vajinasını hiç görmemiş, bakmaya cesareti olmayan, vajinasına elini değdiremeyen vajinismuslu kadınlar olduğu gibi jinekolojik muayenede hiçbir sorun yaşamayan, cinsellikten haz alan vajinismuslu kadınlar da vardır.

Vajinismus her ne kadar kadının yaşadığı bir sorun olsa da aslında erkeği de etkiliyor. Bu durumda sorun “ortak” oluyor. Çoğunlukla vajinismuslu kadınların eşleri, duruma anlayışla yaklaşır. Kendilerinin de cinsel geçmişi kabarık olmadığından, cinsellik hakkında yeterli bilgileri olmadığından uzun süre anlayış göstererek vajinismusun çözülmesinin ertelenmesine katkıda bulunurlar. Vajinismus tedavi edilebilir. Farklı cinsel problemlerle karşılaştırıldığında çözümü en kolay olanı vajinismustur. Bununla birlikte eğer tedavi geciktirilirse, kendiliğinden geçmeyeceği için uzun yıllar vajinismustan kurtulamayabilirsiniz.

Kabul etmeliyiz ki vajinismus tedavisine başlamak ve bu durumla baş edebilmek hiç de kolay değildir. Hissettiğiniz bu isteksizlik aslında vajinismusun getirisi olan kaygılar ve buna bağlı kaçınma davranışının sonucudur. Vajinismus yüksek oranda psikolojik bir hastalıktır. Bununla birlikte çok seyrek rastlansa da vajinadaki fiziksel bir problemden kaynaklanabilmektedir. Dolayısıyla vajinismus tedavisinin ilk adımı jinekolojik muayene ile sorunun fiziksel mi yoksa psikolojik mi olduğunun belirlenmesidir. Eğer fiziksel bir problem yoksa cinsel terapiye başlanabilir.

Vajinismusun tedavi süresi ortalama olarak üç aydır. Tedaviye ne kadar erken başlarsanız, kendinizi ne kadar tedaviye verirseniz ve sorunun üzerine giderseniz; vajinismustan o kadar kısa sürede kurtulursunuz. Bu noktada terapistinize karşı açık ve net olmanız da önemlidir. Gizlediğiniz her şey tedavinin uzamasına neden olabilir.

Biraz önce de belirttiğim gibi vajinismustan dolayı tedaviyi erteleme eğiliminde olabilirsiniz. Unutmayın ki tedaviyi ne kadar ertelerseniz, çözüme ulaşmanız da o kadar uzak olacaktır. Vajinismusun on yıllarca sürmesinin asıl nedeni, tedavisinin zor olması değil, hastanın tedaviye yaklaşmamasıdır. Vajinismus tedavisi uzun sürmez. Kendinizi tedavi için cesaretlendirmelisiniz. Tedavide tek başınıza olmayacağınızı, eşinizin ve terapistinizin sizi destekleyeceğini ve size yardım edeceğini unutmayın.

 

 

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Vajinismus makaleleri, Vajinismus tedavisi kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir