Vajinismus hakkında sıkça sorulan sorular ve cevapları

Vajinismus

Vajinismus

Vajinaya penis girişi sırasında kontrol dışı olarak pelvik kaslarının kasılmasıyla vajina girişi daralır. Böylece cinsel birleşme ya çok ağrılı olur ya da gerçekleşemez. Vajinismus ülkemizde genellikle cinsel ilişki sırasında fark edilir. Vajinal muayene sırasında ise spekulum gibi aletlerin vajinaya girişi esnasında da pelvik kasları kasılır. Bu da vajinismusun bir belirtisi sayılabilmektedir.

Vajinismusu primer veya sekonder olarak ikiye ayırabiliriz. Yani birincil ve ikincil vajinismus… Primer vajinismus hiç cinsel deneyim yaşamamış veya jinekolojik muayeneye girmemiş kızların cinsel deneyim ya da muayene sırasında kaslarının kasılmasıyla eyleme izin vermemeleridir. İkincil vajinismus ise çeşitli vajinal hastalıklar ya da doğum sonrasında oluşabilir. Sonradan oluşan vajinismusa ikincil vajinismus adı verilmektedir.

Vajinismuslu kadınların akıllarında gerçeklikle bağdaşmayan yanlış düşünceler yer alır. Örneğin vajinalarının çok küçük olduklarını zannederler.

Gelelim vajinismusla ilgili en sık sorulan sorulara. Bu soruları ayrıntılı olarak yanıtlamaya çalışacağım.

Vajinismus olduğumdan nasıl emin olabilirim?

Bu sorunun yanıtını kendi kendinize vermeniz çok zordur. Güvenilir ve vajinismus konusunda bilgi sahibi bir jinekologdan yardım almalısınız. Hastanın doktorla olan ilişkisi ve doktora olan güveni önemlidir. Örneğin ülkemizde genç kızlar çoğunlukla kadın doktorlara yönelirler. Bu noktada zaten kaygılı olduğunuzdan, eğer bu tarz çekinceleriniz varsa içinizin en rahat edeceği seçimi yapmanızı öneririm. Eğer kadın bir jinekologla görüşmek istiyorsanız, bunu yapın. Ancak jinekoloğunuza muayene öncesinde durumu ayrıntılı olarak anlatmalısınız.

Bu soruya net olarak yanıt veremesem de bazı belirtileri anlatmak isterim. Cinsel birleşme gerçekleştiğinde ya da cinsel ilişki denemesinde penis vajinaya girerken, vajinismuslu kadınlar genellikle ; vajinalarının yırtıldığını, penisin çok büyük geldiğini, vajina girişinde bir duvar olduğunu hissederler.

Bu durum sadece cinsel ilişki sırasında kendini göstermez. Tampon kullanırken de aynı şekilde acı hissedilebilir.

Hissettiklerim sadece beynimin bir oyunu mu?

Durum ne olursa olsun birinin size hissettiklerinizin gerçek olmadığını söylemesi acı vericidir. Esasen ne hissedersek de bu bizim için gerçektir ki vajinismusta duyulan acı genellikle gerçektir. Bunun nedeni ise tamamen vücudun kendini koruma isteğinden kaynaklanır. Fiziki bir refleks olarak pelvik kasları kasılır ve penisin girişini imkansız hale getirir. Bazı durumlarda ise penis girişi gerçekleşse de ileri geri hareket mümkün olmaz ya da penis tam olarak vajinaya girmez. Bazen de cinsel birliktelik yaşanır ancak acı verici olur. Acının sebebi ise kasılan kaslardır. Kaslar kasılmadığında ve gevşek halde olduğunda böyle bir acı hissedilmez.

Çok bahtsızım, her şey beni buluyor!

Ne kadar yakın arkadaş olursanız olun çoğu arkadaşınız cinsel deneyimini sizinle olduğu gibi paylaşmayacaktır. Vajinismus kendi kendine bile itiraf edilmesi zor bir rahatsızlıkken, çevrenizde bu konuda duyumlar almanız gerçekten zor. Ayrıca vajinismuslu olup, doktora başvuranların sayısı da çok az ki şimdiye kadar vajinismustan dolayı doktora başvuran kadınlar üzerinde yapılan istatistikler, vajinismusa yakalanma olasılığının %10 olduğunu gösteriyor. Bu rakam yapılan istatistiklerin yetersiz olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda gerçekten çok iyimser. Ayrıca ağrılı cinsel ilişki ile vajinismus çoğu kadın tarafından birbirinden ayrı iki durum olarak değerlendiriliyor. Bu orana baktığımızda aslında bu sizin şanssızlığınız değil. Vajinismuslu kadınlar, hastalıkları boyunca, hayatlarında hiç olmadıkları kadar kaygılı olurlar. Bu aşırı kaygı karamsar bir tablo çizmek için yeter de artar bile. Görülme oranı yüksek olan bir hastalığa yakalanmış olabilirsiniz ancak neyse ki, tedavisi mümkün!

Vajinismus hastasıyım. Ne yapmam gerekli?

Öncelikle bazı gerçekleri kabul etmekle işe başlamalısınız. Vajinismusun kesinlikle bir tedavisi vardır. Çoğu kadın, her ne kadar olumlu bir şey olsa bile bunu kabullenmekte güçlük yaşar. Ya ben tedavi olamazsam? Ya hep vajinismuslu kalırsam? Gibi endişeler taşırlar. İnternette dolaştığınızda vajinismusun tedavi oranının %98 olduğunu okursunuz. Aşırı kaygılarınız yüzünden %98’i değil de %2’yi hayal etmeye başlarsınız. Fakat o %2’lik kısımdaki hastaların neler yaşadığını, tedaviye doğru bir şekilde devam edip etmediklerini, tedaviyi erteleyip ertelemediklerini, tedavide verilen ödevleri yapıp yapmadıklarını bilemeyiz. Bu yüzden doğru şekilde ve doğru doktorla çalıştığınızda vajinismusun tedavisi kesinlikle vardır. Ayrıca her doktor her hastaya iyi gelemeyebilir. Bu doktorun işinde uzman olmadığı anlamına gelmez. Çok iyi bir psikoloğa herhangi bir ruhsal problemden dolayı gittiğinizde kendisi bile birkaç ay içinde sonuç alamadığınız taktirde başka bir psikologla görüşmenizi önerecektir.

Kabullenmeniz gereken bir diğer konu ise vajinismus tedavisinin birkaç günde sonuç vermeyeceğidir. Nadir durumlarda ve vakadan vakaya tedavi süresi değişse de genele baktığımızda ortalama olarak üç aylık bir süreyi gözden çıkarmanız gerekir.

Vajinismus tedavisinde en sık kullanılan yöntemler arasında kegel egzersizleri ve parmak egzersizleri yer alır. Egzersizleri yaptığınız süre boyunca cinsel ilişkiyi denememelisiniz daha doğrusu cinsel birleşmeyi denememelisiniz. Cinsel birleşme haricinde ön sevişme ve oral seks çiftlerin birbirlerine alışmalarını ve birbirlerine güvenmelerini sağlar. Bu eşinize ya da partnerinize çok zor gelse de en azından birkaç ay boyunca cinsel yaşamınız bu şekilde sınırlandırılmalıdır.

Kegel egzersizleri nasıl yapılır?

Tedavide en çok kullanılan egzersiz olduğu için kegel egzersizlerine özel bir kategori açtık. Bu kategoriden ayrıntılı bilgi alabilirsiniz ancak yine de kısaca sizi bilgilendirmek istiyorum. İlk olarak idrar kaçırma riskini önlemek için tuvaletinizi yapın. Ardından kendinizi rahat hissedeceğiniz ortamda rahat bir pozisyon alın. Başlangıçta yatakta uzanırken kegel egzersizlerine başlayabilirsiniz. İlerleyen zamanlarda zaten ne kadar kolay olduğunu görecek ve günlük işlerinizi yaparken bile bu egzersizi yapıyor olacaksınız. Tuvaletinizi tutar gibi yapın ve içinizden üçe kadar sayın. Ardından hafifçe ıkının. Bu ilk başlarda size yardımcı olur. Kasların nasıl çalıştığını öğrendikten sonra ıkınmanıza gerek kalmayacak. Kaslarınızı gevşek bırakmanız yeterli olacaktır. Kaslarınızı gevşettiğinizde de içinizden üçe kadar sayın. Bu işlemi on kez tekrarlayın ve günde üç defa yapın. Bir iki hafta sonra kaslarınızı kontrol etmeye başladığınızı göreceksiniz.

Parmak egzersizi nasıl yapılır?

Parmak egzersizlerine tek parmakla başlamak gerekir. Eğer bu konuda çok gerginseniz ilk olarak serçe parmağınızla bile başlayabilirsiniz. Parmak egzersizine başlamadan önce tırnaklarınızı kesin. Kayganlaştırıcı kullanmak işinizi kolaylaştıracaktır. Düşüncesine bile dayanamıyorsanız bir süre sadece parmağınızı vajina etrafında gezdirin ve vajina girişinde tutun. Gerginliğiniz birkaç gün sonra geçecektir. Tek parmakla bir hafta egzersize devam edin. Parmağını beş altı cm kadar içeri girmelidir. Bir hafta sonra iki parmağa geçebilirsiniz. İki parmakla da bir hafta egzersiz yaptıktan sonra penis denemesi yapılabilir ancak endişeleriniz devam ediyorsa üç parmakla egzersize devam edebilirsiniz. Egzersiz sırasında parmaklarınızla ileri geri hareketler yapabilirsiniz. Parmak egzersizlerinde başarılı olamayanlar ya da parmak egzersizi yapmak istemeyenler dilatör seti satın alıp, setle egzersizlere devam edebilirler. Her parmakta bir hafta olarak tavsiye ettiğim süre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bu tamamen sizin hazır olmanızla ilgilidir. Bazı kadınlar tek parmaktan iki parmağa üç gün sonra geçebilirken bazıları iki ya da üç hafta sonra geçebiliyor. Acele etmeyip hislerinize güvenin. Bazen de kendinizi hazır hissetseniz de aslında hazır olmayabilirsiniz. Rahat bir şekilde acı ya da ağrı hissetmeden gel git hareketi yaptığınızda parmak sayısını artırabilirsiniz. Parmak egzersizi her gün yapılmalıdır. Kaç dakika olacağı size bağlıdır. Ne kadar uzun ve sık yaparsanız sonuç almanız o kadar hızlı olur. Parmak egzersizleriyle aynı anda kegel egzersizi de yapın. Böylece kaslarınızı hissederek kontrol etmeyi öğrenmiş olursunuz.

Cinsel ilişki denemeden önce ne kadar süre egzersiz yapmak gerekiyor?

Egzersizlere vakit ayırarak düzenli olarak yapmanıza bağlı olarak penis denemesine geçiş süresi değişiklik gösterir. Bazı kadınlar için bir iki hafta yeterliyken bazı kadınlarda bu süre birkaç ayı bulabilmektedir. Egzersizleri sırasıyla yaptıktan sonra penis denemesi de ilk seferinde sonuç vermeyebilir. Aynı parmak egzersizinde olduğu gibi kayganlaştırıcı kullanın ve penis girişi sırasında ıkınmayı deneyin. Böylece pelvis kaslarınızın kasılmadığından emin olursunuz. Kademeli olarak penisi vajinaya almak da bir diğer çözümdür. Penis girişi bir miktar olduktan sonra devamı gelmezse moralinizi bozmayın. Günden güne sonuç daha iyi olacaktır.

Kegel egzersizi ve parmak egzersizi bende etkili olacak mı?

Geçmişinizde cinsel taciz veya tecavüz gibi size karşı işlenen bir cinsel istismar suçu yoksa bu egzersizleri uyguladığınızda büyük oranda sonuç alırsınız. Kegel egzersizi ve parmak egzersizine devam eden her on kadından dokuzu cinsel birleşmeyi gerçekleştirebilmiştir. Eğer egzersizlerden sonuç almazsanız, egzersiz geçmişinizi değerlendirin. Düzenli olarak egzersizi yaptınız mı? Egzersiz süresi yeterli miydi? Egzersiz sırasında cinsel birleşme denediniz mi? Bu egzersizleri doktor kontrolünde yapmak çok daha uygun olacak ve daha iyi sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır. Cinsel bir terapist vajinismus tedavisinde asıl nedeni bulmaya yoğunlaşacaktır. Böylece asıl nedeni çözerek de vajinismusu yenebilirsiniz.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Vajinismus makaleleri, Vajinismus tedavisi kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir