Vajinismus hakkında merak edilenler

VajinismusVajinismus vajina girişinde bulunan kasların ki vajina kaslarının ortalama olarak %35 ini oluştururlar istem dışı kasılması sonucu cinsel birleşmenin gerçekleşememesidir. Vajinismusla ilgili akla gelen çok fazla olsa da net bilgi edinmek çoğu kez zordur. Bu yüzden vajinismusla ilgili en sık sorulan soruları sizin için derledim ve yanıtlamaya çalışacağım.

Vajinismus ilk gece korkusundan dolayı mı ortaya çıkar?

Esasen ilk gece korkusunun nedeniyle vajinismus nedeni benzerlik gösterir. Ancak yine de her ilk gece korkusu olan vajinismus olmaz. Bazı durumlarda ilk gece korkusundan dolayı cinsel birleşme gerçekleşmeyebilir (kısa süreliğine). Bir ay boyunca cinsel birleşmenin olmaması durumunda vajinismustan bahsetmek mümkündür.

Vajinismus belirtileri nelerdir?

Vajinismus belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterir. Herkeste görülen belirtileri ise vajen kaslarının sıkıca kasılması, tüm vücutta kasılma, bacakların sıkıca kapanması ve eşini itmedir.

Vajinismuslular cinsellikten zevk almaz mı?

Vajinismuslu kadınların cinsel istekleri her kadın gibidir. Ön sevişmeden zevk alırlar ve sürtünme yoluyla doyuma ulaşabilirler. Bununla birlikte eğer vajinismus uzun süre yaşanmışsa, hastalığın verdiği umutsuzluk ve korku yüzünden cinsel denemelerden uzak durulmaya çalışılır. Bu da cinsel isteği azaltabilir. Ancak bu vajinismusluların cinsellikten zevk almadığı anlamına gelmez.

Vajinismus zamanla düzelir mi?

Vajinismus zamana bırakıldığında etkisi azalmaz aksine sorun daha da karmaşık bir hal alır. Bazı durumlarda vajinismusun zamanla geçtiği görülse de istisnalar kaideyi bozmaz. Dolayısıyla vajinismusu zamana bırakmak yerine mümkün olan en kısa süre içerisinde tıbbi ve psikolojik yardım almak gerekir.

Vajinismusla baş etmek için uyuşturucu ilaçlar kullanılabilir mi?

Uzmanlar alkol ya da uyuşturucu ilaçların vajinismus için etkili olmadığının altını çiziyor. Alkol ya da uyuşturucu ilaçlar vajinismusun neden olduğu korku ve kaygıyı azaltmaz. Böylece yapılan deneme başarısızlıkla sonuçlanır. Bu başarısızlık ileriki denemeler için kadında daha çok kaygı ve korkuya neden olabilir.

Neden bazı vajinismus hastaları on yıllarca bu durumdan kurtulamıyor?

Bu soruya yanıt verebilmek için öncelikle bu hastaların durumları hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Çoğu kadın olumsuz örnekleri görmeye meyillidir. Özellikle vajinismus hastaları aşırı hassas ve kaygılı bir dönem yaşadıkları için olumsuz vakalara odaklanırlar. Uzun süre bu hastalığın pençesinde olan kadınların tedavi olup olmadığı, hangi tedaviyi gördükleri, tedavinin etik olup olmadığı ve gördükleri tedaviye sadık kalıp kalmadıkları konusunda herhangi bir veri olmadığından bu vakalar üzerinde düşünmeniz size faydadan çok zarar getirecektir.

Kızlık zarımı aldırsam vajinismustan kurtulur muyum?

Vajinismus ile kızlık zarının ilgisi bulunmaz. Vajinismuz istemsiz kasılmalardan kaynaklanır. Kızlık zarı kasılmaya neden olmaz. Bu nedenle kızlık zarınızı aldırsanız da kasılmalar devam edebilir. Kızlık zarı ameliyatı olan kadınların çok büyük bir kısmı vajinismus hastalığını yaşamaya devam eder.

Peki vajinismus nasıl tedavi edilir?

Vajinismus için en çok kullanılan tedavi cinsel terapidir. Genellikle her seans 7 günde bir tekrarlanır ve ortalama olarak 2 ayda sonuç alınır. Hastaların neredeyse tamamı tedaviye olumlu yanıt verir.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Vajinismus makaleleri, Vajinismus tedavisi kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir