Vajinismus geçer mi? Nasıl tedavi edilir?

Vajinismus düzelir miKadın hastalıkları arasında kadınları olduğu kadar eşlerini de bunalıma sokabilme durumu olabilecek bir hastalık vardır o da vajinismustur. Kadınlar hep korkarlar çünkü vajinismus geçer mi diye merak ederler. Vajinismus iyi bir tedavi sonucunda iyileşme gösteren bir hastalıktır. Vajinismus; kadınların cinsel organlarında bulunan kasların cinsel birleşmenin gerçekleşmesi esnasında yaşanan kasılma durumudur. Bu kasılma durumu kadınların kendi istekleriyle ortaya çıkan bir durum değildir. Kasta oluşan kasılma durumu tamamen istemsiz oluşan bir durumdur. Bu durumun geçmesi için ilk olarak hastalarının tedaviye açık olmaları gerekmektedir. Eğer tedavi olmak istemez ya da tedaviden korktukları için geri çekilirlerse bu durumda iyileşme süreci uzayabilecektir. Bu durumda da tabi ki hem sizin psikolojiniz hem eşinizin psikolojisi bozulabilir. Ayrıca da cinsel hayatınızda da ciddi sıkıntılar oluşabilir. Bu sebeple de tedaviye başvurmak çok ama çok önem taşımaktadır. Bu hastalığa sebep olarak birçok neden olabilir. Psikolojik olarak altta yatan sebepler olabileceği gibi vajinada var olan bir doğuştan ya da sonradan gelişmiş bir rahatsızlıkta sebep olabilecektir.

Altta yatan psikolojik sebepler neler olabilir derseniz; genel itibari ile ilk gece korkusu olan bayanlarda görülme olasılığı yüksek olabilir. Ama bu durumun gelişmesinin nedeni genel olarak cinselliğe dair var olan bir bilgi eksiliği olabileceği gibi aynı zamanda duyulan ve yanlış yorumlanan şeylerde psikolojik olarak akılda gerilerde kalabilir ve unutulduğu düşünülse de bunlar cinsel birleşme esnasında öne çıkabilir ve bu da kadınlarda vajinismusun ortaya çıkmasına neden olabilir. Altta bir psikolojik sebep olmaksızın görülen bazı durumlarda mevcuttur. Bu durum ise daha çok kadınların cinsel organlarında var olan ve doğuştan veya daha sonradan oluşabilecek olan bir sağlık sorunundan kaynaklı olarak gelişe de bilecek bir rahatsızlıktır. Bu durumlar nelerdir diye merak ediyorsanız ilk olarak vajinanızda normal flora yapısını etkileyen bir yabancı doku oluşumu olabilir. Bu yabancı doku ne tabi ki de enfeksiyon, bakteri ve mantar sayılabilecektir. Bu durumda kadının vajinasında ciddi sorunlar oluşturabilir ve bu da ilişkiye girmede sıkıntı oluşmasına neden olabilir. Ayrıca vajina da enfeksiyon ya da herhangi bir travmaya maruz kalması sonucunda yaralar ya da ciddi sıyrıklarda oluşabilir ve bu da gene cinsel ilişkinin birleşme bölümüne geçilecekken ciddi sıkıntı oluşturabilecektir. Bu durumlarda hekimlerin önerdiği medikal tedaviler uygulanmalıdır ve bunun yanında da cinsel diyete de girilmesi önerilmiş ise kesinlikle uyulması önem taşımaktadır. Ayrıca son olarak da kadınlarının vajinalarında oluşabilen ve cerrahi uygulama olmadan düzelme imkânı olmayacak doğuştan ya da daha sonradan gerçekleşebilen hastalıkların da vajinismusa sebep olduğu görülmektedir. Bu durumda hekiminizin önerisi doğrultusunda hareket etmeniz daha doğru olacaktır.

Vajinismusun doğal bir durum olduğunu düşünmemek ve hemen tedavisinin yapılması için hekime başvurulması gerekilen bir durumdur ve bu sebeple hastaların vakit kaybetmeden bir jinekologa gitmeleri yerinde bir karar olacaktır. ancak bu hastalığa sahip kişilerin genel olarak jinekologların yaptığı vajinal muayeneye karşı da aşırı bir antipatik durumdadırlar ve bu sebeple hekime gitmekten çekinirler. Ama her ne kadar zor olsa da kesinlikle hekime gidilip vajinal muayenenin yaptırılması gerekecektir. İlla ki vajinal muayene gerekli mi diye düşünebilirsiniz ama biraz önce okuduğunuz cerrahi uygulama gerektirebilecek bir durumun var olup olmadığı ancak detaylı bir araştırma ve muayene sonrasında anlaşılabileceği unutulmamalıdır. yani sizin psikolojik bir sebepten dolayı vajinismus sorunu yaşamazken; sizlere cinsel terapi uygulaması verilir ve bu sizlerde bir düzelmeye sebep olmayabilir. Bunun nedeni ise; sizin vajinanızda olan bir hastalığın bu duruma neden olması olabilecektir. Kısacası jinekologunuzun muayene yapması sizleri ne kadar rahatsız etse de bu hastalıktan kurtulmak için kısa bir süre dişinizi sıkıp bu muayene izin vermeniz sizlerin karına olacaktır. İyi bir tedavi de amaç öncelikle iyi bir teşhis olduğu bilindiğinden hekiminizin teşhis koyması için yapmak istediği muayenelere izin vermeniz sizlerin daha da iyi sonuç almasına destek sağlayacaktır.

 

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Vajinismus makaleleri, Vajinismus tedavisi kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir