Vajinismus fitil ile tedavi edilir mi?

Vajinismus rahatsızlığıKadın hastalıkları içerisinde olan ve vajinismus yani cinsel ilişkiye girmede zorluk ya da cinsel ilişkiye hiç girememe olarak da ifade edilen bir hastalıktır. Vajinismus fitil ile tedavi edilir mi gibi birçok soru sorulur ama fitil ili çözüm bulmak geçici olabilecektir. Bu nedenle de bir jinekologa başvurmanız ve onun ardından eğer hekiminiz sizlere fitil kullanmanızı önerirse o şekilde kullanmanız daha doğru bir adım olacaktır. Vajinismus; kadınların cinsel organları ile erkek cinsel organının birleşmesi sırasında kadın vajinasında yani cinsel organında bulunan kasların kasılması durumu oluşuyor ve bu durum nedeniyle ya etkili bir birleşme gerçekleştirilemiyor ya da hiçbir şekilde birleşmenin gerçekleşmesi mümkün olmuyor. Bu sebeple de bu hastalığın tedavi edilmesi için bir jinekologa başvurmak ve çok detaylı bir vajinal muayene yaptırmak çok daha iyi olacaktır. Eğer vajinal muayene yaptırmaktan kaçınırsanız sıkıntınızın tam olarak ne olduğu bilinemez ve bu da sizlerin sıkıntısının çözüme ulaşmamasına hatta başka yöntemler denenmesine ve vakit kaybetmenize neden olacaktır.

Vajinal kasların rahatlatılması için bazı fitiller kullandırılabilir ama bunlar tekrar söyleyelim kesin çözüm olmayabilir. Bu sebeple artıdan önerilen tedavi ya da egzersizlerinde sürdürülmesi önemli olacaktır. Eğer hekiminizin önerilerini dikkate almazsanız sonucundan memnun olmayacağınız bir tedavi süreci de geçirebilirisiniz. İyi ve başarılı bir tedavi için hekimin önerilerinin dikkate alınması ve her söylenenin de yapılması önemli olacaktır. Örneğin hekiminizin kaslarınızı daha iyi kontrol etmeniz için verilen parmak egzersizlerini itici bulup da uygulamazsanız sonuç alamayabilirsiniz. Ayrıca terapi seansları da ayarlanabilecektir, bu seanslara da etkili bir şekilde katılmanız gerekecektir. Sonuç olarak tedavilerinizden etkili bir sonuç almanız için tüm tedavi ve egzersizlere katılmanız gerekecektir. Bu tedavilerin dikkatli uygulanması sonucunda alınacak sonuç daha da iyi olabilecektir. Aynı zamanda eşlerde birbirlerinden uzak kalmamalı ve cinsel ilişkiye girilmese de kesinlikle birlikte vakit geçirmeye devam etmeleri gerekecektir.

Vajinismus hastalarının vajinal muayeneden ve hamilelik sonucunda doğum eyleminden de korktukları bilinmektedir. Bu durum hepsinde görülmese de çoğunda var olan bir korkudur. Fakat bu korkularını yenmeleri ve kontrole ve muayeneye gitmeleri çok ama çok önemlidir. Bunun içinde ailesinin veya eşinin desteği olması çok önemli olabilecektir. hastanın tedavisinde izlenecek yöntemlerden bazıları ise; cinsel terapi, duruma göre cerrahi girişim, duruma göre medikal tedavi ve egzersizler şeklinde sıralanabilecektir. Bu yöntemlerde cerrahi tedavi daha çok kadın cinsel organında bulunan anomalilerin giderilmesi amacıyla uygulanan bir işlemdir. Anomaliden kasıt; kör vajina, kısa vajina gibi durumlar olabilecektir. Ayrıca medikal tedavi de öyle herkese uygulanabilecek bir durum değildir. Daha çok vajinal bölgede oluşan enfeksiyon ya da mantar gibi durumlarda tercih edilen bir yöntemdir. Bu tedavilerin sonrasında da kişi cinsel ilişkiye girmede sıkıntı yaşarsa o zaman cinsel terapi ve gezersiz yöntemlerine başvurulabilir. Ama cinsel terapi daha çok psikolojik etmenler nedeniyle oluşan durumların giderilmesi için uygulanan ve başvurulan bir yöntemdir. Bu uygulamada kişiye cinsellikle ilgili bilgi verilir ve bilgi eksiklikleri giderilmeye çalışılır. Eğer hastanın kötü bir deneyim öyküsü ya da tecavüz öyküsü var ise bunların da konuşulup akıldan silinmesinde etkili yöntemler bulunmaya çalışılır. Hastanın yanlış bilgilere sahip olduğu durumların da giderilmesi ve doğru bilgilerle kodlamaların yapılması gerekecektir. Tüm bu terapiler kişinin genel durumu ile doğru orantılı bir şekilde uzayacak ya da kısalacaktır. İyi bir terapinin yanında egzersizde yapılması gerekecektir. Bu egzersizler ise parmak egzersizi, kegel egzersiz, ayna egzersiz, dokunma egzersizi gibi sıralanabilecektir. Bu egzersizler kişinin cinsel organını tanımasına ve cinsel birleşmeye daha rahat bir şekilde girmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca cinsel ilişki için gerekli olan tüm işlevler artık yerine geldiğinde eğer hala cinsel ilişkiye girmede sıkıntı olacağından korkuyorsanız kayganlaştırıcı jeller ya da kremler kullanabilir ve işlemin daha da kolay gerçekleşmesine imkân sağlayabilecektir.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Vajinismus makaleleri, Vajinismus tedavisi kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir