Vajinismus çözüm yolları çok fazladır

Vajinismustan muzdarip olmak

Vajinismus çözüm yolları

Vajinismus ülkemizde ve dünya da birçok kadının yaşadığı ve cinsel ilişkiye girmeden yaşanan zorluk olarak belirtilebilir. Vajinismus çözüm yolları çok fazladır ve hastanın durumuna göre alternatif yöntemler bir arada kullanılabilmektedir. Çözümlerden bahsetmeden önce ilk olarak vajinismustan bahsetmek daha faydalı olacaktır. Vajinismus bir kasılmadır ve bu kasıl kadının pelvik bölgesinde bulunan ve vajen ile de bağlantılı olan kaslarının kasılması durumudur. Bu kasılma durumu kadının istemi ile gerçekleşen bir durum değildir. Bu hastalığın eğer vajina da bir anomali ya da enfeksiyon, mantar durumu yok ise psikolojik olduğu düşünülür. Özellikle de ilk gece korkusu olan kadınlarda çok sık olmasa da görülebilir. Ayrıca kötü cinsel deneyimden kaynaklı kadınlarda korku oluşması gibi durumlarda da bu durum oluşabilir. Vajinismus hastalarının özellikle psikolojik desteğe çok fazla ihtiyaçları vardır.

Vajinismus hastalarının tedavi olmak için geç kalmamaları gerekir. Bu onların hayat konforunda bozulmaya neden olan bu hastalıktan kısa sürede kurtulmaları için çok gereklidir. Sonuç itibari ile bu hastalık nedeni ile kişinin ve eşinin cinsel ilişkiye girmesi sıkıntılı ve acılı olabilir. Bu da hem kadında hem de eş de bir depresyon kaynağı olabilir. Sonuç itibari ile cinsellikte hayatın içinde var olan ve yetişkinlerin düzenli olarak yapmaya gerek duydukları bir işlevdir. Bu sebeple de kadınların iyi bir jinekolog muayenesine girmeleri çok önemlidir. Fakat bu hastalığa sahip olan kadınlar doğum yapmak ve jinekologların yaptığı alttan muayenelerden de korkarlar tam da bu sebeple eşlere burada ciddi bir iş düşecektir. Hanımlarını ikna etmeleri hatta onlarla beraber jinekologa gitmeli ve destek olmalıdırlar. Sonuçta bu korkular onların istekli olarak yaşadıkları bir durum değildir. Jinekolog muayenesinde kadının sorununun tam olarak psikolojik mi yoksa vajina da var olan anormal bir bulgudan dolayı mı olduğu araştırılır. Eğer kadının vajinal bölgesinde enfeksiyon ya da mantar var ise bu hastalara ilk etapta antibiyotik tedavisi uygulanır ve ondan sonra cinsellik olgusunun olup olmaması durumunda tekrardan değerlendirilmesi yapılabilir. Eğer vajina da anomali durumu var ise bu durumda da hasta bir cerrahi uygulama ile vajinasındaki mevcut olan anomalinin giderilmesi sağlanmış olunur. Bunun ardından hekim kontrolleri devam eder ve hekimin uygun gördüğü zamanda cinsel birleşme denenir ve sonuç olumsuz olursa daha ileri tetkiklere başvurulur ama genel itibari ile cerrahi uygulamaların ardından cinsel birleşme de sıkıntı çok nadir olabilmektedir.

Vajinismus için vajinal bölge de bir sıkıntı oluşturacak durum yok ya da vardı ve giderildiği halde cinsel birleşme yaşanamıyorsa işte o zaman başvurulacak yöntem cinsel terapi ve egzersizler olacaktır. ilk olarak cinsel terapi de tam olarak neler yapılacaktır. Sizden neler anlatmanız ya da size ne anlatılacaktır gibi merak edilenler olabilir. Aslında bu terapilerde kişilerin yanlış bildikleri bilgilerin doğru bilgilerle güncellenmesi, bilmedikleri bilgilerin eklenmesi, kendi cinsel organı ve eşinin cinsel organını tanıması ve cinselliğe dair var olan korkularını anlatmalarına imkân sağlanmaktadır. Bu terapilerde kişilerin özellikle yaşadıkları kötü deneyimlerini anlatmaları da istenir ki o altta kalmış ve kişinin ilişkiye girmesini engelleyen anının tamamen silinmesi için destek olma imkânı sağlanabilsin. Ayrıca da cinsellik hakkında kısa ama öz olarak da olsa çok açık bir şekilde bilgi de verilmektedir ki kişinin yanlış bildiklerinin de farkına varmasına olanak sağlansın. Terapinin kaç seansta biteceği o kişinin durumu ile alakalı bir durumdur ve durumuna göre değişiklik gösterebilecektir. Ayrıca bu terapilerle beraber kişiye özel olan egzersizlerde öğretilir ve evde belli aralıklarla ve söylendiği gibi yapması istenir. Bunlar neler; ayna karşısında cinsel organın incelenmesi ki bu kişinin organını tanımasına yardımcı olabilecektir. Bir diğeri kegel egzersizleridir ki bu egzersizler menopoza giren bayanlara ve doğum yapacak kadınlara da öğretilir. Ayrıca idrar kaçırma sıkıntısı olan kadınlar içinde çok etkili bir egzersiz metodudur. Bunların yanı sıra başka egzersiz yöntemleri de mevcuttur.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Vajinismus makaleleri, Vajinismus tedavisi kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir