Vajinismus belirtileri nelerdir?

Vajinismus belirtileriVajinismus hastalığı bayanların cinsel organları olan vajinadan cinsel birleşme esnasında oluşan istemsiz kasılmalar şeklinde tanımlanabilecektir. Vajinismus hastalığı ve vajinismus belirtileri nelerdir sorusuna cevap arayalım. Vajinismus kadınların pelvik bölgesinde bulanan ve vajina ile de bağlantısı olan kasın kasılması sonucunda cinsel ilişkiye girilememesi ya da ağrılı bir cinsel ilişkinin oluşması durumudur. Bu durum kişiden kişiye farklı şekillerde ve farklı şiddetlerde oluşabilecektir. Vajinismus en çok ilk gece ilişkisinde görüldüğü düşüncesi yaygın olsa da evli ya da bir beraberliği olan insanların aile içi geçimsizlikleri, evde fiziksel veya cinsel şiddet olması ki bu durum illaki vajinismus hastalığı olan kişi olacak diye bir kaide de yoktur. Yani evde annesi ya da başka biriside şiddet ya da zorla cinselliğe zorlanan bir ortamda ise kişinin cinsel ilişkisi esnasında sorun yaşaması ve bu kasının istemsiz olarak kasılması mümkün olabilecektir.

Vajinismus belirtilerinden bahsedelim

Başta da dediğim gibi kişiden kişiye göre şiddeti ve şeklinde değişiklik oluşabilecektir. Bundan dolayı da belirtilerde şiddet açısından farklılık gösterebilir. Fakat kasın kasılma durumu kişide tüm vücutta bir kasılma şeklinde olabilir ya da belli kaslarda kasılma şeklinde olabilir. Ayrıca bu vücudun tamamen kasılması ya da bacak ve pelvik kaslarda oluşan kasılmalara eşlik olarak kişi de; bacaklar makas gibi kapanma yaşar, korku ve panik yüzden bariz belli olur, kaçınma şeklinde bir tepki oluşur ve eşi elle kendinden uzaklaştırmaya çalışma görülebilir. Bu vajinismus vakasına yakalanan kişilerde genellikle şöyle bir beklenti olmaktadır. Ağrı oluşmalı ya da ağrılı bir cinsel ilişki olmalı gibi bir beklentidedirler ayrıca da doğum yapmaya karşı korku vardır. Bunun beklenmesinden dolayı da kişiler aslında vajinismus olan kişilerde illa ki cinsel ilişkide ciddi ağrıların oluşması beklenmemelidir. Eşiniz ilişki esnasında kendinizi kastığınızı ifade ediyorsa ve sizde hafif bir ağrı hissediyorsanız bile bunun anlamı vajinismus olduğunuzu gösterebilir.

Vajinismus’tan şüpheleniyorsanız

Bunun için kadın sağlığı uzmanına başvurmanız gerekecektir. Vajinismusun bir diğer çok belirgin bir belirtisi ise; ön sevişme esnasında hiçbir sıkıntı olamaması rağmen cinsel birleşmeye geçileceği sırada kadında ciddi bir korku oluşur ve kasılmalar başlar. Bacaklar açılmaz eş zorla açmaya çalışırsa durum daha da kötüye gider. Ayrıca bu durumda kişinin eşinin geri çekilmesi durumu meydana gelebiliyor. Bu durum sonucunda da çiftler artık cinsel birleşme yaşayamayacaklarını düşünüp ciddi bir moral bozukluğuna giriyorlar ama aslında bu tedavi edilebilecek bir durumdur ve sadece hekime başvurulması gereken bir durumdur. Eğer hekime başvurulmazsa bu durum böyle gidebilir ve cinsel hayatınız da bir sıkıntı oluşabilir. Ama tabi ki hekime başvurulmadan eşin anlayışı ve sevgisiyle aşılan durumlarda olduğu tıbbi bilgilerde vardır. Fakat bu çok seyrek görülebilen bir durum olduğu unutulmamalıdır. Ayrıca ilk kez ilişkiye girecek kişilerde cinselliğe karşı bilgisizlikten kaynaklı vajinalarında çok aşırı bir acı oluşacağı, vajinadan ciddi kanamalar oluşabileceği gibi korkularda yaşarlar.

Vajinismus hastaları

Vajinismus hastaları jinekolojik olarak alttan yapılan kontrollerde de ciddi sorun yaşayabilirler ve bu sebeple jinekologa gitmek istemeyebilirler fakat partnerin hekime başvurma konusunda eşini desteklemesi ve bu sıkıntılı birlikte atlatacaklarına dair eşine telkinlerde bulunması çok önemli olacaktır. vajinismus olan kişinin eşine çok ciddi işler düşmektedir. Sonuç itibari bu durum kadının kendi isteğiyle gerçekleşen bir durum değildir ve bu sebeple de partnerin daha sakin olması ve kadına sinirlenmemesi çok önemlidir. Eğer eş de sinirlenir veya cinsel birleşmeyi zorla gerçekleştirmeye çalışırsa bu daha ciddi sıkıntıları neden olabilir. Belirtileri kendinizde gördüğünüz de jinekologunuza başvurmanız faydalı olacaktır. Aksi takdir iyileşme süreciniz uzayabilir ya da iyileşme gözlemlenmeyebilir. Bu gibi uzun süreli vajinismus öyküsü de aile sağlığınızı ve eşinizle olan ilişkilerinizde sıkıntı yaratabilir. Ayrıca depresyon gibi belirtilerinde görülmesi sizleri daha içinden çıkılmaz bir duruma da sürükleyebilir. O yüzden bu hastalığın bir tedavisi olduğunu ve tedavisinin korkulduğu gibi zor bir süreç olmadığını bilmenizde fayda vardır.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Vajinismus makaleleri, Vajinismus tedavisi kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir