Vajinismus aparatları nelerdir?

Vajinismus aparatları

Dilatör seti

Vajinismus; kadınların yaşadığı ve cinsel ilişki esnasında istem dışı olarak yaşana pelvik kasların kasılması durumu olarak tanımlanabilir. Vajinismus aparatları; vajinismus tedavisinde kullanılan araçlar olarak tanımlanır. Şimdi kısaca bu aletlerden ve yöntemlerden bahsedelim ama öncelikle vajinismus tam olarak nasıl bir hastalıktır ve sebeplerinden bahsedelim. İlk olarak vajinismus halk arasında cinsel ilişkiye girme korkusu olarak da adlandırılmaktadır. Fakat aslında tam olarak da öyle bir durum değildir. Cinsel ilişkiden korkmayan kişilerin başına da gelebilecek bir durumdur çünkü. Fakat vajinismus tabi cinsel bilgisizlik ya da cinsel manada ilk defa birleşme yaşayacak olanlarda oluşan korkulardan dolayı da oluşabilecek bir durumdur. Bu gibi durumların tedavisi daha kolay olabileceğine dair bir fikir birliği vardır hekimler arasında. Bunun sebebi ise cinselliğe dair doğru bir bilgilendirme ve bazı egzersizlerle kişilerin bu süreci atlatabildikleri görülmüştür birçok vakada. Ama bunun yanında kötü bir cinsel deneyimi olan ya da böyle bir cinsel deneyimi gören ya da dinleyen kişilerde bu süreç daha uzun sürebilir ama bu kesin olamaz kişiden kişiye değişir. Yani bu tedavinin kısa sürede sonuçlanabilmesi için aslında en büyük etmen sizsiniz. Yani isteğiniz çok önemlidir. Ayrıca da tedaviye olan inançta çok önemli olacaktır.

Vajinismus aparatları vajinismus tedavisinde kullanılan araçlar olabileceği gibi egzersizlerde olabilir. Doktorunuz sizlere parmak egzersizi verdiğinde siz bu egzersizi parmağınızla yapmaktan hoşlanmayabilirsiniz ve başka bir şekilde yapılmasını isteyebilirsiniz. İşte bu durumlar için üretilmiş olan aparatlardır. Bu aparatlarla genital bölgede bir genişleme sağlanması amaçlanmaktadır. Hekiminiz tarafından da yapılabileceği gibi kendinizin yapabileceğiniz aparatlar olabilecektir. Tabi ki de bu aparatlarla yapılan işlem de kişide ciddi kasılmalara neden olabilir ama bu işlem adım adım ve kontrollü yapılacağı için kasılmalar gün be gün azalmaya başlayabilecektir. Yani hekiminizin uyarılarına ve söylediklerine kulak verir ve o şekilde hareket ederseniz işte o zaman tedaviden sonuç alma süreniz daha da kısa bir süre olabilecektir. Vajinismusun tedavisinde son dönemlerde başka birçok alternatif yöntemlerde çıkmıştır. Özellikle çok dikkat çeken son tedavi ise; belden lokal anestezi ile kişinin ilk deneyimini yaşaması amaçlanmaktadır. Ne kadar etkili bir tedavi yöntemidir tartışmalı olsa da denemiş ve faydasını görmüş kişilerde yok değildir. Fakat kişiye özel tedavi yöntemlerinin seçilmesi önemlidir. Bir kişide bir tedavi yöntemi kullanılıp başarılı olmuş olması bu başka bir kişide de aynı şekilde olacak denemez. Bu kişisel problemlere göre değişiklik gösterebilecektir. Mesela bir kişide vajinal darlık varken bunda cerrahi yöntem uygulanması mantıklı olacakken, bir kişide kasılma olması ile bu kişiye de cerrahi uygulama uygulanacağı anlamına gelmez. Vajinismus tedavisi için en önemli olan sizin tedaviye olan inancınız ve tedavi işleminde sergilediğiniz istekle de doğru orantılı olacaktır.

Vajinismus aslında bakıldığında eğer sebep kasılma ise kolay çözümlenebilecek bir hastalıktır ve birçok alternatif tedavi yöntemine sahiptir. Tedaviler genel olarak psikolojik destek ve egzersiz olarak bölümlere ayrılmaktadır. Sadece destekle ve egzersizle kasılma işlemi tamamen geçirilebilecektir. Egzersizlerde de çeşitlilik mevcuttur ama en sık ve bu hastalıktan hariç gebelikte ve menepozda oluşan idrar kaçırma durumlarında da çok sık tercih edilen kegel egzersizleri yer almaktadır. Kegel egzersizlerinde amaç kasılma durumunu gerçekleştiren kasların kasılıp gevşemelerinin sağlanmasıdır aslında bu egzersizlerle kasın istemli kasılıp gevşemesi sağlanır ve bu da kişinin ilişkiye daha rahat girilmesine neden olur hem de daha çok haz duyulmasını sağlar. Kegel egzersizleri aslında çok kolaydır ve diğer egzersizler gibi kişileri rahatsız eden bir yöntemde değildir. Diğer egzersiz yöntemlerinde genel olarak cinsel organa dokunma, okşama, parmak egzersizi, gibi egzersizler kişilerde çok kısa süreli de olsa da irite edici olabilir.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Vajinismus makaleleri, Vajinismus tedavisi kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir