Vajinismus ameliyatı var mıdır?

Doktor

Vajinismus ameliyatı

Vajinismusun cerrahi müdahale gereken durumları da olabilecektir. İşte bu durumlar için de vajinismus ameliyatı gerekli olabilecektir. Vajinismus; kadınların cinsel ilişki esnasında geçmişte ya da yakın bir gelecekte duydukları ya da gördükleri ya da yaşadıkları bir olayın etkisi ile kaslarda gerçekleşen kasılma durumudur. Tamamen psikolojik olarak gerçekleştiği düşünülse de aslında bazı kadınlarda doğuştan ya da sonradan gerçekleşen ve ilişkiye girmeye engel teşkil eden fizyolojik sorunların giderilmesi için tercih edilebilecek yöntem olarak cerrahi tercih edilebilecektir. Tabi ki cerrahi işlemlerden önce çok detaylı bir jinekolojik muayene gerekmektedir. Bunun sebebi ise gereksiz bir operasyonun gerçekleşmemesi için detaylı muayene önemli olabilecektir. Tabi ki bunun için kadın doğum hekimine başvurmanız gerekecektir.

Vajinismusun cerrahi tedavi gerektiren durumlarını sıralamak gerekirse; kızlık zarına bağlı oluşan vajinismus, vajinanın yapısından kaynaklı oluşan vajinismus ve dış genital organdaki yapısal bozukluklardan dolayı oluşan vajinismuslarda cerrahi uygulamalar çok sık kullanılabilmektedir. Şimdi bu durumlarda izlenen yollardan kısaca bahsedelim. Kızlık zarına bağlı oluşan vajinismuslarda; genellikle normalden kalın olması ya da sert olması durumu olabilecektir. Bu da doğal olarak cinsel ilişkiye girmeye çalışılırken cinsel ilişkiye girilememesine neden olabilecektir ve bu durum normal yollarla halledilebilecek bir yöntem olmayabilecektir. Fakat çoğu hasta bunu kasılmalardan ya da psikolojik olarak olduğunu düşündüğü için; terapilere gitmektedirler ve ciddi sıkıntıları hâlihazırda devam etmektedir. Kızlık zarında nasıl bir işlem yapılıyor diye düşünüyorsanız bunda yapılacak olan kızlık zarının ya alınması ya da yırtılması amaçlanmaktadır. Bu işlem için çok basit bir operasyon gerçekleştirmek yeterli olacaktır. Bunun yanı sıra kızlık zarı gereksiz bir durumda alınması durumu kişiye faydadan çok zarar verecektir bu unutulmamalıdır. Gerekli olup olmadığına iyi bir jinekolojik muayene ile belirlenmelidir. Yani ezbere yapılan bir işlem değildir. Vajinanın yapısından dolayı oluşan vajinismusta gerçekleşen operasyonlarda amaçlanan vajinaya erkek cinsel organı olan penisin girişini engelleyen tüm bozuklukların giderilmesi amaçlanmaktadır. Vajina da oluşabilecek problemler; vajinanın normalden daha dar olması durumunda cerrahi operasyona başvurulabilir. Kısa ve kör durumda olan vajinalarda da operasyon gerekecektir. Vajina içerisinde oluşan odalanmalar da cinsel ilişkiye girilmesinde ciddi sıkıntılar yaratabileceği için ameliyat edilmeli ve bu durumun giderilmesi sağlanmalıdır. Vajina içerisinde var olan myom ve enfeksiyonlarda sonradan gerçekleşen vajinismuslara örnek olabilecektir. Bu gibi durumlar için uygulanan cerrahi girişimlerin ardından kişinin cinsel hayatının düzene girmesi ve cinsel organının tüm sorunlarının ortadan kaldırılması amaçlanmaktadır. Bu operasyonlar sırasında genel ya da lokal anestezi uygulaması uygulanmaktadır. Bu tamamen işlemin yapılacağı kişiye ve işleme göre değişiklik göstermektedir. Son olarak ise dış genital sistemde oluşan anomalilerin giderilmesi olacaktır. Dış genital organa vulva adı verilmektedir ve vulva da oluşabilecek enfeksiyon, mantar, myom gibi durumlarda cerrahi durumlara başvurulabileceği gibi medikal tedavi ile de çözüm üretilebilecektir.

Vajinismus da oluşan ve medikal ya da egzersiz tedavileriyle giderilemeyecek olan rahatsızlıkların tümünde uygulanabilecek bir yöntemdir cerrahi uygulama. Cerrahi uygulama için genel olarak lokal anestezi tercih edilse de çok nadir olarak da olsa genel anesteziye başvurulabilecektir. Vajinismus tedavisinde genel olarak kişilerin çok iyi bir jinekolojik muayenesi yapılmadan psikolojik tabanlı olduğu düşünülüp kişiler terapiye ve egzersizlere sokulur. Fakat uzun süre terapi ve egzersiz yapmalarına rağmen kişiler etkin bir sonuç alamaz ve bu da kişilerde bıkkınlık ve ciddi sorunlar oluşmasına neden olabilir. Ama çok dikkatli bir jinekolojik muayene yapılırsa kişinin aslında tam olarak sıkıntısının ne olduğu anlaşılabilir ve buna yönelik bir tedavi yöntemi seçilebilir. Örneğin kişide enfeksiyonların yol açtığı bir ağrı oluşumu var ve kişi ilişkiye girmek istemiyor bu durumda kişinin sadece terapi ile tedavi edilmesi etkili olmayacaktır. Aynı zamanda kişiye medikal tedavi de uygulanması gerekecektir ve enfeksiyon olan bölgenin temizlenmesi sağlanabilecektir. Ya da kişi de kör vajina sorunu var ama kişiye sürekli egzersizler veriliyor kişinin egzersizle vajina körlüğü asla giderilemez. Bunun için cerrahi uygulama gereklidir.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Vajinismus makaleleri, Vajinismus tedavisi kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Vajinismus ameliyatı var mıdır? için 1 cevap

  1. 3D Vajinismus Tedavisi der ki:

    Vajinismus tedavisi psıkolojik durumlardan kaynaklı ise çift terapileri tedaviye daha hızlı yanık verme oranını artırmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir