Vajinimus tedavisi nasıl yapılır?

Çift

Vajinimus Tedavisi

 Vajinismus bir kadın hastalığıdır ve tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Vajinismus tedavisi neden gereklidir ve nasıl bir işlem uygulanmaktadır gibi soruların cevabı yazıda yer alacaktır.

Vajinismus; birçok kadının yaşabileceği ya da yaşadığı bir sıkıntılı durumdur. Kadınların cinsel organı olan vajinalarında pelvik bölgede bulanan kasların kasılması durumu olarak açıklamak mümkündür. Bu kasılmalar tamamen istemsiz olarak oluştuğu için kadının bu durumdan kurtulması için bir tedavi alması gerekmektedir. Vajinismus iki türlü sebepten gerçekleşebilir. İlk sebep daha önce hiç cinsel ilişkiye girmemiş ve  yanlış bilgilerle yüklenmiş kişilerde ya da ilişkiye dair yeterli bir bilgiye sahip olmasına rağmen ilk olacağı için korkanlarda görülme şekli olarak sayılabilir. İkinci şekil ise; düzenli olarak bir cinsel hayatı olan kadınlarda kötü bir cinsel deneyim, tecavüz gibi durumlarda görülen ve cinsel hayatı etkileyen türde de gerçekleşebilir. Bu gibi durumlarda hekimlerden destek almak çok yerinde bir karar olacaktır.

 Vajinismus tedavisinde ilk olarak kadın doğum hekimine başvurulması gerekmektedir. Hatta sürekli muayene olduğunuz bir hekiminiz varsa ondan destek almanız sizlerin daha rahat olarak kendinizi ifade edebilmeniz daha da kolay olabilecektir.  Kadın doğum uzmanına başvurdunuz ve durumunuzu anlattınız bundan sonrasında durumunuza göre hekiminiz bir tedavi yöntemi seçecektir tabi  sizin isteğiniz ve fikriniz de sorulacaktır. Çünkü tedavide birçok yöntem bulunmaktadır. Bütüncül cinsel terapiler uygulanarak hastaların tedavisi yapılmaktadır. Bütüncül tedavi dediğimiz içerisinde birçok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerden kısa kısa bahsedelim. İlk olarak kişilerin kafasında yer eden ve tamamen gerçekten uzak olan bilgilerden uzaklaştırılması için başvurulan bilişsel terapilerden bahsetmek mümkündür. Kısacası bu terapide kişiye cinsellik hakkında ve cinsel organı hakkında bilgi verilmeye çalışılmaktadır ve aslında bildiklerinin yanlış ve hatalı bilgiler olduğunu anlatmak amaçlanmaktadır. Bu bilgilendirme ardından ise fiziksel egzersizlere geçilmesi yerinde bir karar olacaktır. Tabi ki sadece cinsel hayat ve cinsel organ hakkında bilgi vermiş olmak kişinin rahatlamasında yeterli olmayacaktır. İşte tam da bu sebeple hastaya fiziksel egzersizler yaptırılmaktadır. İlk ve çok sık verilen egzersizlerin başında gelen ayna egzersizidir. Ayna egzersizinde amaç kişinin ayna karşısına geçerek cinsel organını tanımasını sağlamaktadır. Bu işlemde ayna karşısında cinsel organın iç kısımlarının açılıp görülmesi ve birçok açıdan organın incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu ilk başlarda kişilerde sıkıntı yaratsa da sonrasında rahatlamaya neden oluyor ve işlemin faydalı olduğu gözlemlenebiliyor. İkinci egzersiz ise; masaj egzersizi olabilir. Bu egzersizde kişinin genital bölgesine dokunmasını ve haz almasının amaçlandığı ifade edilir. Daha ilerleyen seanslarda eşinden bu işlemi yapması beklenir. Bu işlem için bebek yağı da kullanılabilir. Üçüncü egzersiz ise; kegel egzersizidir. Kegel egzersizlerinde aslında amaçlanan pelvik kasların kasılıp gevşetilmesidir. Bu egzersizler çoğu hastalığın tedavisinde de kullanılmaktadır ve ayrıca cinsel ilişkide oluşan haz duygusunda da ciddi bir artış sağlamaktadır. Dördüncü tedavi egzersizi; nefes egzersizleridir. Nefes egzersizleri doğru bir şekilde yapılırsa vücutta bulunan tüm kasların gevşer. Bunun yanında pelvik kaslarında gevşemesine imkân sağlayacaktır. Çok fazla hastalar tarafında sevilmese de uygulanan başka bir egzersiz yöntemi de vardır. Bu da parmak egzersizidir. Hastanın ilk olarak işaret parmağının ilk boğumuna kadar olan kısmını vajinasına sokması ile daha sonra ilerletilen bir tedavi sistemidir. İşte bu işlem kişiler tarafında genelde kabul edilmediğinden dolayıdır ki tedavi yarıda bırakılabiliyor. Tedaviye inanarak katılmakla inanmayarak ya da söylenenleri uygulamayarak devam etmenizin sonucu aynı olmaz. İşte bu sebeple tedaviye inanmalı ve o şekilde tedavi süreciyle uyum içinde hareket edilmesi daha doğru olabilecektir.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Vajinismus makaleleri, Vajinismus tedavisi kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir