Vajinal koku nasıl giderilir ne yapabilirsiniz

vajina kokusuVajinal koku kadınların kendisini rahatsız ettiği gibi aynı zamanda bir utanç kaynağıdır. Neyse ki, vajinal koku için uygulanacak tedaviler oldukça basit ve ucuzdur.

Temizlik

Vajinal koku için yapılması gereken ilk şey temizliktir. Sabun ya da duş jeli kullanmak yerine antibakteriyel sabun kullanmayı deneyin. Vajinal kokuya cilt üzerindeki bakteriler neden olur. Bakterilerin üremesini engellediğinizde koku oluşumunun da önüne geçmiş olursunuz.

Epilasyon

Vajinal bölgedeki tüyler terlemeye neden olarak vajinal kokunun kaynağı olabilir. Eğer vajinal koku kronik bir hal aldıysa epilasyon yaptırmayı deneyin. Böylece hem vajinal bölgedeki temizliği kolaylaştırır hem de tüy alma derdinden kurtulursunuz.

Tampon

Vajinal koku özellikle adet döneminde belirgin bir hal alır. Tampon kullanmak vajinal kokuyu azaltacaktır. Vajinal koku probleminiz olduğundan tamponunuzu iki saatte bir değiştirin.

Cinsel Hijyen

Vajinal koku vakalarının çoğu organizmaların aşırı gelişmesinden kaynaklanır. Bu organizmalar seks sonrası salgıyla açığa çıkabilir. Bu da istenmeyen vajinal kokuya sebebiyet verir. Cinsel ilişki sonrasında tuvaletinizi yapmanız bu salgıları atmanıza yardımcı olur.  Bununla birlikte klamidya gibi cinsel yolla bulaşan hastalıkların da vajinal kokuya neden olduğunu unutmayın.

Enfeksiyon tedavisi

İdrar yolu, serviks, uterus ya da vajinada bulunan herhangi bir enfeksiyon güçlü bir kokuya neden olabilir. İdrar yaparken ağrı yaşıyorsanız, adet döneminiz sancılı geçiyorsa bir doktor görünmelisiniz. . Bu tür enfeksiyonlar kolaylıkla antibiyotiklerle tedavi edilebilir. Enfeksiyon tedavi edildikten sonra, vajinal kokuda  kaybolacaktır.

Nadir nedenler

Bazı nadir durumlarda, rahim ağzı veya rahim kanseri, vajinal koku nedeni olabilir. Bir smear testi, hastalığın tanısı için yardımcı olacaktır.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Jinekolojik hastalıklar kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir