Vajinal ıslanma nasıl sağlanır vajinal kuruluk nedenleri

Vajinal ıslanmaVajinal kuruluk yaygın olarak menopoz dönemindeki kadınlarda görülmekle birlikte her yaştan kadının başına gelebilir. Bu durum oldukça yaygın olduğundan kayganlaştırıcı jeller ve bazı ev ilaçları dahil olmak üzere birçok tedavi seçeneği, vajinal kuruluğu iyileştirmek için mevcuttur.

Vajinal ıslaklık

Vajina içindeki ıslaklık rahim içindeki bezler tarafından üretilir. Servikste üretilen ıslaklık ölü hücreleri çıkarmak ve vajinayı temiz tutmak için gereklidir. Kadınlar cinsel olarak uyarıldığı zaman, vajina girişinde bulunan bartholins bezleri cinsel birlikteliğin daha rahat olabilmesi için fazladan sıvı salgılar. Eğer yeterli ıslaklık sağlanmazsa cinsel birleşme acılı ve ağrılı bir hal alır.

Vajinal kuruluk nedenleri

Vajinal kuruluğun nedenlerini anlamak, onu tedavi edebilmek için önemlidir. Vajinal kuruluk 18-50 yaş arası kadınların yaklaşık beşte birinde görülür. 50 yaş üzeri kadınlarda bu oran daha fazladır ve cinsel birlikteliğin acı vermemesi için ön sevişme süresinin uzun olması gerekir. Kokulu ya da kimyasal ürünlerin kullanımı, östrojen düzeyini düşürmektedir. Bazı antidepresanlar ve soğuk algınlığı ilaçları da vajinal kuruluğa neden olabilir.

Vajinal kuruluk belirtileri

Vajinal kuruluğun en önemli belirtisi cinsel ilişki sırasında ıslaklığın yeterli düzeyde sağlanamamasından kaynaklanır. Bu da cinsel ilişkiyi acı verici hale sokar. Vajinal kuruluk sadece cinsel ilişki sırasında acı vermez. Ayaktayken, otururken, egzersiz yaparken ve idrar yaparken de acı, kaşıntı ve yanma hissedilebilir. Vajinal kuruluk vajinal akıntının renginin bozulmasına ve kokulu olmasına neden olabilir.

Vajinal kuruluğun tedavisi

  • Duş jeli ve sabun gibi temizleyicilerle vajinanızın temas etmesini önleyin.
  • Cinsel ilişkinin acı vermemesi için kayganlaştırıcı kullanın.
  • Yağ asiti açısından zengin besinler tüketin. Ham kabak, susam, ayçiçeği tohumu ve balık (özellikle somon, uskumru ve ton balığı) gibi yiyeceklerin yağ asitleri yüksektir.
  • Ayrıca hormon seviyelerini düzenlemeye yardımcı olanizoflavon içeren gıdalar yemelisiniz. Izoflavonaçısından zengin gıdalar arasında keten tohumu, soya, baklagiller, kiraz, fındık, elma ve kereviz içerir.
  • Bol su için. Alkol ve kafeinin vajinayı kurutucu etkisi vardır. Bu nedenle alkol ve kafein içeren içeceklerden uzak durun.
  • Beyaz un, karbonhidrat ve şeker sınırlandırılması da yararlı olabilir.

Vajinal kuruluğun nedenleri, vajinal ıslaklık için, vajinal ıslanma nasıl sağlanır

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Cinsellik kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir