Vajinal doğum nasıl yapılır? Artıları nelerdir?

Anne bebekÖzellikle son dönemde doğumlarını sezaryenle yapan anneler çoğunlukta. Ama vajinal doğum (normal doğum) yapmanın sancı çekme zorluğu bir yana hem anne hem bebek için azımsanmayacak yararları var.

Normal doğumla doğan bebekler doğum yolundan geçerken uğradıkları baskı ile akciğerlerdeki sıvıyı dışarı daha rahat atarlar bu nedenle solunum sıkıntısı yaşama düzeyleri çok düşüktür. Normal doğum sırasında bebeğin ettiği bakteriler bağışıklık sistemi güçlendirir. Anne ve bebek arasındaki bağın normal doğumda daha güçlü olduğu düşünülmektedir çünkü bebekle annenin arasında cilt teması daha kolay gerçekleşmektedir. Normal doğumla dünyaya gelen bebeklerin meme emme ve memeye masaj yapma güdüleri daha fazladır.

Anne açısından normal doğum yaptıktan sonra normal yaşama geri dönmeleri daha hızlı gerçekleşir. Taburcu olma süresi daha hızlıdır ayrıca sezaryen sonrasında yaşayacakları kesik bölgesinin tedavi süreci bulunmadığından hareket imkanları kısıtlı değildir. Rahim bölgelerinde herhangi bir kesin bulunmadığından sonraki doğumlarını da normal doğumla yapma şansları yüksektir. Doğum sonrasında ağrı şikayeti çok daha azdır. Ve her şeyden öte normal doğumda bebeğin tüm aşamalarına tanıklık edildiği için annenin doğumdan kaynaklanan başarı ve mutluluk hissi çok daha yüksek olacaktır. Herhangi bir sağlık riski bulunmadığı durumlarda tüm bayanların normal doğum yapmaları önerilir.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Hamilelik kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir