Vajinada yanma neden olur Nasıl oluşur

Vajinada yanmaVajinada yanma hissi özellikle cinsel ilişki sırasında rahatsız edici olabilir. Vajinal yanmaya anormal akıntı, kanama ya da genital bölgede yaralar eşlik ederse tıbbi değerlendirme gerekebilir. Vajinal yanma nedenleri arasında cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve diğer enfeksiyonlar bulunmaktadır.

Eğer tampon, ped veya vajinal spreyler de dahil olmak üzere kokulu hijyenik ürünler kullanıyorsanız; vajinal duş yapıyor ya da diğer sabun gibi temizleyiciler kullanıyorsanız vajinanızdaki yanma hissi bunlara bağlı olabilir.

Maya Enfeksiyonları

Kandidiyazis ve moniliyazisolarak adlandırılan mantar enfeksiyonları, vajinada mantarların hızlı çoğalması sonucu oluşur. Mantar enfeksiyonları vajinal bölgede yanmaya ve yoğun kaşıntıya neden olabilir.

Vajinal Kuruluk

Yeterli ıslanmaolmadan cinsel ilişkiye girmek ya da cinsel ilişkiden sonra vajinal yanma hisleri oluşabilir.

Alerjiler

Lateks alerjiniz varsa; eşiniz cinsel ilişki sırasında lateks prezervatif kullanıldığında, vajinada yanma hissi yaşayabilirsiniz.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Genitalherpes ve genital siğiller gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklar vajinal yanma ve ağrı var neden olabilir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu

Eğer idrar yolu enfeksiyonunuz varsa, rektum veya idrar yollarında bulunan bakteriler vajinadaüremeyebaşlar ve yanma hissi oluşturur.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Jinekolojik hastalıklar kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir