Vajinada ve çevresinde kaşıntı neden olur

Vajinada kaşıntıKadın genital anatomisi iç dudaklar ve dış dudaklardan oluşur. Bakteriyel enfeksiyon ve tahriş gibi çeşitli faktörler vajina çevresinde kaşıntıya neden olabilir. Neyse ki, bir çok durumda, vajinal kaşıntıyı tedavi etmek kolaydır

Mantar Enfeksiyonu

CandidaAlbicans adlı mantarların aşırı miktarda çoğalmasıyla oluşan mantar enfeksiyonu vajina çevresinde kaşıntıya neden olabilir. Antifungalbir krem ​​ mantar enfeksiyonunu hızlı bir şekilde tedavi etmek için reçetesiz kullanılabilir.

Bakteriler

Bakteriyel vajinozisvajina çevresinde kaşıntıya neden olabilmektedir. Bazı bakteriyel enfeksiyonlar cinsel yolla bulaşır. Olağandışı vajinal akıntı ve koku sıklıkla bakteriyel vajinozise işaret eder. Vajina dudaklarında şişlik ve kızarılık oluşabilir. Doktorunuz bakteriyel vajinozis için antibiyotik tedavisi uygulayacaktır

Kimyasal maddeler

Vajina çevresindeki kaşıntı kimyasal maddelere, cildin tepkisi olarak ortaya çıkmış olabilir. Çamaşır deterjanlarındaki kimyasallar cildin tahriş olmasına neden olabilir. Hijyenik pedler de rahatsızlık verir. Kimyasal tahrişi önlemek için her gün bebek sabunu gibi yumuşak bir sabunla vajina dışını yıkayıp temizleyin.

Seks

Seks sırasında meydana gelen sürtünme vajinanın dış bölgesinin hafif çaplı yaralanmasına neden olur ve bu da kaşıntıya neden olabilir. Kaşıntıyı gidermek için, kaşıntı giderici krem kullanabilirsiniz.

Tıraş

Bazı kadınlar kasık ve vajina çevresindeki bölgede çıkan tüyleri tıraşlamayı tercih ederler. Bu bölgede yeni tüyler çıkarken kaşıntıya neden olur. Bölgedeki kılları yumuşatmak için bu bölgeye krem uygulayabilirsiniz.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Jinekolojik hastalıklar kategorisine gönderilmiş ve , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir