Vajinada sıkışan tampon nasıl çıkarılır?

Tampon

Tampon

Tamponu çıkarmayı unuttuğunuzda ya da tampon taktığınızı unutup yeni bir tampon takmaya çalıştığınızda, tampon vajinanızda sıkışabilir. Tamponlar vajinanın içinde çok derine kadar gidebilir. Tamponun vajinada yok olmasının hiçbir yolu yoktur. Eğer tamponunuzun ipine ulaşamıyorsanız aşağıdaki adımları takip etmeniz gerekecek.

Sıkışan tamponunuzu çıkarmayı denemeden önce ellerinizi iyice yıkayarak dezenfekte edin. Tırnaklarınız çok uzunsa tırnaklarınızı da kesmelisiniz.

Tuvalete oturun ve ayaklarınızı destek alabileceğiniz bir yere dayayın. Mümkün olduğunca ıkının. Böylece tamponu dışarı çıkmaya zorlarsınız. Büyük tuvaletinizi yapıyor gibi kendinizi sıkın.

Parmaklarınızı vajinanızın içine mümkün olduğunca derin bir şekilde yerleştirin. Bu şekilde tamponu çıkarmayı deneyin. Eğer tek parmağınızla tamponu bulursanız, tamponu çıkarabilmek için diğer parmağınızı kullanmalısınız.

Rahim ağzı ve vajina arasındaki bölgede parmağınızla dairesel hareketler yapın. Tamponlar en çok bu bölgelerde sıkışır.

Tampon çok kuruysa sıkışma yapabilir. Tamponun ıslanabilmesi için sıcak bir banyo yapın.

Eğer tüm çabalarınıza rağmen tamponu çıkarmayı başaramazsanız doktora gitmeyi ertelememelisiniz. Gereğinden uzun süre vajinada kalan tamponlar hem vajinal sağlığınızı olumsuz yönde etkiler hem de enfeksiyona neden olabilir.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Jinekolojik hastalıklar kategorisine gönderilmiş ve , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir