Vajinada kaşıntıyı gidermek için uygulanan bitkisel tedaviler

Vajinada kaşıntıVajinal kaşıntı rahatsız edici ve utanç vericidir. Her ne kadar evde vajinal kaşıntıya çözüm bulabilsek de toplum için de pek de çözümü olan bir durum değildir J Vajinal kaşıntı nedeni trichomoniasis veya mantar enfeksiyonu gibi bir enfeksiyon olabilir ama bazen vajinal kaşıntı vajinal kuruluk veya konjonktürelhormonal değişiklikler nedeniyle oluşur. Kaşıntı artık dayanılmaz bir hal aldıysa aşağıdaki tavsiyelerimi uygulayabilirsiniz.

Acil bir çözüm için kaşıntılı bölgeye soğuk kompres uygulayın. Buzun etrafına temiz bir bez sararak bunu yapabilirsiniz. Kaşıntı en yoğun olduğunda hızlı bir rahatlama sağlayacaktır.

Küveti ılık suyla doldurun ve üzerine yarım bardak su ekleyin. Tuz çözünene kadar bekledikten sonra suyun içinde 10 15 dakika dinlenin. Sıcak suyun içeri girmesi için vajina içine parmağınızı yerleştirin. İki gece üst üste yatmadan önce bunu yapın. Tuz, enfeksiyona karşı etkilidir.

Her gün 1 bardak probiyotik yoğurt yiyin. Piyasada satılan şekerli yoğurtları tercih etmeyin. Probiyotik yoğurtlarda bulunan acidophilusmantar enfeksiyonlarına neden mantarları vücudun kontrol etmesine yardımcı olur.

Bir tamponun üzerine yoğurt sürün ve vajinanıza tamponu yerleştirin. Birkaç saat bekledikten sonra tamponu çıkarın. Eğer vajina içine uygulayabileceğiniz bir aplikatör varsa aplikatörün içine yoğurt koyun ve dondurun. Ardından dondurulmuş yoğurdu vajinanın içine uygulayın. Böylece vulvadaki kaşıntı hafifleyecektir.

Bir bardak ılık suya 2 yemek kaşığı elma sirkesi koyun. Elde ettiğiniz ılık su ila vajinanızı yıkayın. İki gün boyunca günde iki kez bu uygulamayı yapın.

Vajinanızın çevresini kuru tutabilmek için hava almasına izin veren pamuklu külotlar giyin. Bol kıyafetler giymeyi tercih edin.

Bu tavsiyelerden hiçbiri iki günlük uygulama sonunda işe yaramazsa jinekoloğa başvurun. Vajinada kaşıntı başka bir hastalığın işareti olabilir.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Jinekolojik hastalıklar kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir