Uykuya kolay dalmak için tavsiyeler

Uyku

Uykuya kolay dalmak için

Sağlıklı bir yaşam için ilk şart yeterli miktarda gece uykusudur. Siz uyurken, beyniniz günlük faaliyetler sonrasında yıpranan vücudunuzu onarır ve vücudunuzu yeniler. İyi bir uyku uyumadığınızda büyük olasılıkla ertesi gün boyunca işlerinize odaklanmakta zorluk çekersiniz. Özellikle sabah erken kalkmak zorunda olduğunuz günlerde uyuyamamak bir işkence halini alabilir. Uykuya kolay dalmak için yapabileceğiniz bazı şeyler var.

Uykuya kolay dalmak için beyninizi rahatlatın

Aklınız yarış halindeyken uykuya dalmak zorlaşır. Öncelikle etraftaki uyaranları susturmalısınız.

Tüm ışıkları kapatın ve oda içine dışarıdan yansıyan ışığı engellemek için perdeleri çekin.Televizyon, radyo gibi dikkatinizi çekecek aygıtları kapatın. Sakin ve sessiz bir ortam için evcil hayvanınız veya çocuklarınızın yatak odanıza girmesine izin vermeyin.

Ardı ardına gelen düşüncelerden uzaklaşmak neredeyse imkansız gibidir fakat yine de denemeye değer. Koyun sayma yöntemi gibi bilindik yöntemler deneyin. Örneğin 200den geriye doğru saymayı deneyebilirsiniz. Derin nefes alıp vererek rahatlayın ve saydığınız sayılara odaklanın.

Uykuya kolay dalmak için bedeninizi rahatlatın

Uzun süre uykuya dalamadıysanız yatakta saatlerce kalmanın faydası olmayacaktır. Yataktan çıkıp sıcak bir banyo yapmak size yardımcı olabilir.

Yatmadan önce kafeinli içeceklerden uzak durun. Uykuya kolay dalmak için papatya çayı içmeyi deneyebilirsiniz.

Uykuya dalmanızı yatağınız da engelliyor olabilir. Her ne kadar önemsiz bir ayrıntı gibi görünse de uyku uzmanları uygun olmayan bir yatağın, uykuya kolay dalmak için bir engelleyici olduğu kanısındalar. Eskimiş yataklar daha fazla ısı yaymak eğilimindedirler. Yatağınız yıllanmışsa yenilemenin vakti gelmiş olabilir. Ayrıca arada sırada yatağınızı çevirerek diğer yüzünü kullanmayı denemelisiniz. Kaşıntı veren çarşaflar ve sizi rahatsız eden yastıklar varsa üşenmeyi bir tarafa bırakıp onları değiştirin. Yatağa yattığınızda mümkün olduğu kadar rahat etmelisiniz.
Eğer uykusuzluğunuz kronik bir hal aldıysa doktora danışmanızda da fayda olacaktır.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir