Uterus miyomunuzun olduğundan nasıl emin olursunuz?

Doktorlar

Miyomunuz var mı?

Uterus miyomları rahim duvarında oluşurlar. Kansere sebebiyet vermezler. Genellikle miyomlar küçüktür ama büyümeye devam ettiklerinde portakal büyüklüğüne ulaşabilirler. Bu tarz büyük miyomlar çoğunlukla rahim içinde gelişir. Çoğunlukla miyom hiçbir belirti göstermemektedir. Bununla birlikte miyom büyüdükçe belirtileri de belirginleşir.

Otuz ila kırkbeş yaşları arasında miyom görülme oranı artmaktadır. Doktorlar alışılmadık ağır adet döngüsü, abdominal rahatsızlık, üreme organları ve sık idrara çıkma alanında aşırı ağrı gibi belirtileri dikkate alacaktır. Diğer belirtiler alt karın bölgesinde ani keskin ağrılardır. Miyomun tanısını koyabilmek için doktorlar bazı testler uygular. Bunlar arasında ultrason, manyetik rezonans görüntüleme, bilgisayarlı tomografi ya da histeroskopi yer almaktadır.

Miyom ağrılarını gidermek için doktorunuz, tedavi yerine miyomunuzu takip etmenizi isteyebilir. Bunu belirtileri izleyerek yapabilirsiniz. Ayrıca doktorunuz belirli aralıklarla miyomunuzun boyutunu da kontrol edecektir.

Miyom tedavisi görmeniz gerekirse doktorunuzdan ayrıntılı bilgi alın. Miyom için kullanılan bazı ilaçlar olduğu gibi hormon tedavisi de uygulanabilir. Cerrahi tedavi yolları, ilerlemiş miyomlar için önerilmektedir. İlerlemiş miyomlar için cerrahi bir operasyona karar vermeden önce ikinci bir doktorun da fikrini alın.

Miyomları yok etmek için miyomu besleyen damarların daraltılması, sıvı azot ile miyomun dondurulması, uterin arter embolizasyonu ve ultrason cerrahisi gibi uygulamalar bulunuyor. Miyomlar yavaş büyüdüğünden ve kanser riski taşımadıklarından, hangi tedavinin sizin için uygun olduğuna karar verebilmeniz için bolca vaktiniz var. Net bir karara varmadan önce ince eleyip sık dokumalısınız.

 

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Jinekolojik hastalıklar kategorisine gönderilmiş ve , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir