Toksik şok sendromu ve tamponlar

Tampon

Tampon

Toksik şok sendromu hakkında kulaktan dolma bilgileriniz olsa da tam olarak toksik şokun ne olduğunu bilmiyor olabilirsiniz. Toksik şok sendromuna tampon kullanımı neden olabilmektedir. Toksik şok sendromu ölüme neden olabilir ve ciddi bir durumdur. Eğer tampon kullanıyorsanız veya kullanmayı düşünüyorsanız bu konuda bilgi sahibi olmanızda fayda var. Toksik şok sendromunun belirtilerini bilmeniz hayatta kalmanızı sağlayabilir.

Toksik şok sendromu kendini birden bire yükselen ateş ve titreme ile göstermeye başlar. Yükselen ateş ani seyreder. Enfeksiyonla savaşmak için ateşimiz çıkar. Bu da vücutta enfeksiyonun yüksek olduğunu gösterir. Aynı zamanda kusma ve ishal de toksit şok sendromunda görülmektedir.

Aşırı baş ağrısı da göstergeler arasındadır. Toksik şok sendromu bayılmaya neden olabilir. Vücutta kızarıklıklar ve döküntüler meydana gelebilir.

Bu gibi belirtilerin yanında başlangıçta, toksik şok sendromuyla bağdaştırılmayacak bazı belirtilerle de karşılaşılabilir. Dikkati toplayamama ve net düşünememe, gözlerde kanlanma ve göz çevresinde kızarıklık oluşabilir. Tampon kullandığınız sırada böyle bir durumla karşılaşırsanız önlem amaçlı doktora gidebilirsiniz.

Vücut ısısında değişiklikler oluşabilir. Ayrıca tansiyon da büyük oranda düşebilir. Toksik şok sendromu çok ciddidir ve belirtileriyle karşılaşıldığında mümkün olduğu kadar hızlı tıbbi yardım alınması gerekir. Eğer ciddiye alınmaz ve vakit kaybedilirse organ yetmezliğine neden olur. Toksik şokun belirtileri anidir. Ani tansiyon değişimi, ani vücut ısısı değişimi gibi… Tampon kullandığınız sırada bu gibi ani değişimler yaşarsanız mümkün olan en kısa sürede hastaneye gidin.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir