Tampon rahat ama ya toksik şok sendromu ?

Tampon

Tampon

Regl dönemlerinde tampon kullanımı birçok kadına rahat hareket etme özgürlüğü veren bir kolaylık. Ancak yanlış kullanımda özellikle toksik şok sendromuna sebebiyet vermesi olasılığı nedeniyle birçok kadının çekimser kaldığı bir yöntem.

Tampon kullanım kılavuzlarında değinilen bu durumun varlığından birçok tampon tercih eden kadının haberdar olmaması aslında çok riskli bir durumu oluşturmaktadır. Toksik şok, bakterilerin regl kanını emen tamponda çok rahat üremesiyle beraber bu bakterilerin kana karışarak riskli hatta ölüme varan sonuçlar doğurduğu bir sendromdur.

Doğru kullanım ile bu durumu ortadan kaldırmak mümkün. Özellikle adet kanamasının az olduğu günlerde tampon kullanımından kaçınmak, gece yatarken tampon kullanımı yerine ped tercih etmek riski ortadan kaldıran başlıca yöntemlerdir.Bunun yanı sıra tamponun değiştirme süreçlerine birebir uyulması yüksek önem taşıyan bir başka faktördür.Doğum sonrası dönemde 2 ay kadar tampon kullanılmaması gerekmektedir.

Tampon kullanımı sırasında yüksek ateş, tansiyon düşüklüğü, bilinçte bozulmalar, deri döküntüsü görülmesi, bulantı ve eklem ağrılarının görülmesi halinde vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna gidilmesi önerilir. Belirtilerin görülmesi halinde mutlaka tampon kullanımını durdurulmalıdır.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Jinekolojik hastalıklar kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir