Spiralin sebep olduğu sırt ağrısı

sırt ağrısı

sırt ağrısı

Doğum kontrolü çoğu kadın için önemli bir konudur. İstenmeyen gebelikler, doğum kontrol yöntemleriyle engellenebilir. Hatta doğum kontrol yöntemlerinden, doğum kontrol hapı adet döngüsünü de düzenler. Ondan fazla doğum kontrol yöntemi bulunuyor ve hangisini kullanacağınıza karar vermek için hepsiyle ilgili yeterli bilginizin olması gerekiyor.

Eğer spiral taktırmayı düşünüyorsanız kısa süreli veya sürekli olarak sırt ağrısı çekmeyi göze almanız gerekiyor. Bu sırt ağrısına çeşitli etkenler sebebiyet verebilir.

Spiral genellikle 3,5 – 4 cm uzunluğundadır. T şeklindedir ve plastik ya da bakırdan üretilmiştir. Spiral vajina içinde spermin hareketini, yumurtanın döllenmesini ve döllenmiş yumurtanın uterin duvarına tutunmasını engeller. Spiral çok büyük oranda doğum kontrolü sağlar. Spiral kullanımında, gebelik oranı % 1’dir. Bu oran diğer doğum koruma yöntemlerine göre daha yüksektir ki prezervatifte gebelik oranı % 12, diyaframda % 18, doğum kontrol haplarında % 3’tür.

Sırt ağrısı

Spiral takılırken, sırt ağrısına neden olabilir. Oluşan ağrı bir saat içinde geçebileceği gibi birkaç gün ya da birkaç hafta sürdüğü de olur. Sırt ağrısını geçirmek için etken maddesi ibuprofen olan bir ağrı kesici etkili olacaktır.

Spiralin rahim duvarını delmesi durumunda ise rahimde şiddetli ağrı ve kanama görülür.

Spiral aynı zamanda bir enfeksiyon tehdidi de oluşturur. Pelvik inflamatuar hastalığı olarak isimlendirilen bu enfeksiyon rahim ve yumurtalıklar da dahil olmak üzere tüm üreme organı için ciddi bir sağlık sorunudur. Bu enfeksiyon da sırt ağrısına neden olabilir.

Sırt ağrısının uzun sürmesi

Spiralin sebep olduğu sırt ağrısı birkaç hafta ya da birkaç ay içerisinde geçer. Bazı durumlarda ise sırt ağrısı daha uzun süreli olabilir. Bu durum, spiralin yerleştirilmesiyle ilgili değildir.

Spiral aynı zamanda adet kanamasını artırabilir. Bu durum da sırtta ve kasıklarda ağrıya neden olabilmektedir. Eğer sırt ağrılarınız sizi çok rahatsız ediyorsa veya gereğinden uzun sürdüyse, konuyla ilgili doktorunuza danışın. Sırt ağrınıza neyin sebebiyet verdiğini en doğru şekilde doktorunuz söyleyecektir.

 

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Jinekolojik hastalıklar kategorisine gönderilmiş ve , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir