Spiral sonrası oluşan koku nasıl giderilir?

Spiral

Spiral

Rahim içine yerleştirilen T şeklindeki spiraller büyük oranda doğum kontrol sağlıyor. Spiralin enfeksiyon gibi olumsuz bir yan etkisi olsa da çoğu kadın tarafından tercih ediliyor. Eğer spiral enfeksiyona sebep olduysa, enfeksiyon muhtemelen yanında kötü kokulu akıntıyı da beraberinde getirecektir. Ancak eğer spiral taktırmayı düşünüyorsanız, bu yan etkinin sizin başınıza yüzde yüz geleceği gibi bir anlam çıkarmak yanlış olur.

Eğer spiral taktırdıktan sonraki dönemde ki en sık ilk üç hafta içinde enfeksiyon oluşmaktadır – ağır koku, kanama ve yüksek ateş belirtileriyle karşılaşırsanız vakit kaybetmeden bir doktora görünün.

Beslenme düzeninize yoğurt ekleyin. Yoğurt, vajinanızın PH dengesini düzenlemenize yardımcı olacak bakteriler içermektedir.

Yoğurdu topikal olarak da vajinaya uygulayabilirsiniz. Bunun için tamponunuzun üzerine bir miktar sade yoğurt sürün. Kokuları ortadan kaldırmak için vajinanızın içine tamponu yerleştirin. Birkaç saat boyunca tamponu vajinanızda bekletip çıkarabilirsiniz.

Birkaç damla çay ağacı yağını ılık suya damlatın. Tamponu bu suya batırıp, yoğurttaki gibi vajinanıza uygulayabilirsiniz.

Alkollü ve baharatlı içecekler ve yiyecekler tüketmeyin. Bu tarz gıdalar vajinal kokuyu çoğaltır. Bol bol taze meyve ve sebze tüketin. Antioksidanlarca yüksek gıdalar tükettiğinizde vajinal koku azalacaktır. Günde sekiz bardak su içmek de kokunun azalmasına yardımcı olur.

Sıkı giysiler ve sentetik külot vajinada terlemeyi artırır. Bol giysiler ve pamuklu külot vajinada daha iyi hava sirkülasyonu sağlar. Ayrıca nemi ve teri emeceğinden bölgeyi kuru tutar.

 

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Jinekolojik hastalıklar kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Spiral sonrası oluşan koku nasıl giderilir? için 1 cevap

  1. ZEYNEP der ki:

    Merhaba ben bu bir haftadır spral taktim ve çok akıntı ve iğrenç bir koku sorunum var yardımcı olursanız çok sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir