Sjogren sendromunun belirtileri nelerdir?

Sjogren sendromu

Sjogren sendromu

Sjogren sendromu; beyaz kan hücrelerinin saldırıya geçmesi sonucu vücudun nem üreten bezlerini tahrip ettiği, inflamatuar otoimmün bir hastalıktır. Birincil Sjögren sendromu ve ikincil Sjögren sendromu olmak üzere iki türü vardır. Her on hastadan dokuzu kadındır. Sjögren sendromunu tamamen ortadan kaldırabilecek bir tedavi maalesef ki yoktur. Ancak yine de bazı tedaviler sayesinde bu hastalığın belirtilerinden kurtulabilirsiniz.

Kuru Göz ve Burun

Göz kuruluğu Sjogren sendromunun belirtileri arasında yer almaktadır. Hastalar gözlerinin içinde kum tanesi varmış hissine kapılırlar. Sabahları uyandıklarında ise göz içerisinde yapışkan bir madde varmış hissi oluşur. Ayrıca gözlerde ışığa duyarlılık hissedilir. Tüm bu belirtilerin sonucu olarak nadir de olsa körlük ve kornea ülserleri oluşur. Sjögren sendromu ayrıca burun kuruluğu sonucunda burun kanamalarına ve sinüzite sebebiyet verir.

Ağız ve Boğazdaki belirtileri

Sjogren sendromunda en sık rastlanan belirtilerden birisi de ağız ve boğazda oluşur. Ağızdaki kuruluk ve tükürük eksikliği sonucunda dişlerde çürüme meydana gelir. Tükürük eksikliğinin bir diğer olumsuz getirisi de çatlamış dudaklar, yutmada ve çiğnemede zorluk, mantar enfeksiyonu ve aşırı susama hissidir. Boğaz ve solunum semptomları ise kuru öksürük, ses kısıklığı, mide ekşimesi ve hazımsızlıktır.

Vajinal kuruluk

Vajinada bulunan Bartholin bezleri vajinayı nemlendirmeden sorumludur. Bartholin bezlerini etkileyen Sjögren sendromu vajinal kuruluğa neden olabilir. Bu da mantar enfeksiyonları ve ağrılı cinsel ilişkiyi beraberinde getirir.

Yorgunluk

Yorgunluk Sjogren sendromu hastalarının çoğunda meydana gelir. Sürekli susayan hastaların su içmeleri sonucu tuvalet ziyaretleri de artar. Bu da hastaların gün içinde ekstra yorulması anlamına gelir. İmmün sistemdeki hormon bozukluklarından dolayı hasta kendini sürekli yorgun ve halsiz hisseder.

Kas ve Eklem Ağrıları

Kas ve eklem ağrıları, özellikle ikincil Sjögren sendromunda yaygın olarak görülür. Ayaklarda uyuşma ve karıncalanma da söz konusudur.

Cilt kuruluğu

Sjogren sendromunun belirtileri arasında cilt kuruluğu da vardır. Ciltte kuruluk, çatlaklar, döküntüler ve kaşıntı gözlemlenir.

Daha Ciddi Belirtileri

Zamanla akut Sjögren sendromunun iltihabi süreci böbrek, karaciğer, pankreas, akciğer, tiroid, beyin ve midenin hasarına neden olabilir. Hastalarda lenfoma, pnömoni, hepatit ve karaciğer sirozu gelişme riski oluşur. Erken tanı ve tedavi bu organların ciddi zarar görmesini önlemeye yardımcı olabilir.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir