Sistiti önlemek için yapılması gerekenler

karın ağrısıÖzellikle bayanlarda görülen sistit rahatsızlığı sıkılıkla tekrar edebilir. Tedavi sürecinin tamamlanmaması, uygun tedavinin seçilmemesi, soğukta kalma, ayakları üşütme gibi durumların yaşanması, doğru ve yeterli tedaviye rağmen genital hijyenin önemsenmemesi, özellikle anüsten vajinaya doğru yapılan yanlış temizlemeler tekrar etmesinin başlıca nedenlerindendir.

Birkaç basit önlemle sistit tekrarının önüne geçilebilir. Sistiti önlemek için özellikle soğuk havalarda ayak bölgesinde soğuk almamaya gayret etmek, en ufak şikayette iltihabi bir durum olup olmadığını öğrenmek için düzenli ürolojik kontrolleri sağlamak, önerilen ilaçları düzenli ve gerekli süre boyunca kullanmak alınabilecek ilk önlemlerdir. Uzun vadede acılı ve ekşili yiyeceklerin tüketiminin azaltılması, gaz yapan kuru gıdalardan ya da asitli içeceklerin tercih edilmemesi, kabızlığı önleyici lifli gıdaların tüketilmesi kirli havuzlara girmemek sistitinin tekrarını engelleyecektir. Ayrıca sistitin görülmesi halinde hastaların belden aşağı bölge suyun içinde kalacak şekilde sıcak su oturmaları, karın ve bacak arasında sıcak su torbası koyarak bölgeyi sıcak tutmaları, sistiti oluşturduğu tespit edilmiş net bir durum söz konusu ise bu duruma uygun tedavi planlanması sistitin iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Jinekolojik hastalıklar kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir