Şişkinlik miyom belirtisi olabilir

şişlik miyomBirçok kadın jinekolojik problemleri strese sıkıntıya bağlamaya veya bir süre sonra geçeceğini düşünerek önemsememeye meyilldir. Ancak aslında gözden kaçan birkaç durum çok önemli olacak jinekolojik rahatsızlıkları işaret edebilmekte ve erken tanının önemini bir kez daha ortaya koymaktadır.

Şişkinlik, karın ağrısı mide yanması ya da bulantı gibi şikayetler genellikle sindirim sorunlarını işaret ediyor gibi görünüp önleyici vitaminlerin alınması ile ortadan kalkmaktadır ancak arka planda önemli hastalıkları işaret ediyor olabilirler. Belirttiğimiz rahatsızlıkların hepsi özellikle yumurtalık kistlerinin belirtileri arasındadır. Birden fazla miyom oluşması halinde vücudunuz aynı reaksiyonları gösterecektir. Ayrıca rahim için enfeksiyonların yayılması da karın bölgenizdeki ağrılara neden olabilir.

Düzenli regl dönemleriniz arasında yaşanan ara kanamalar önemsenmeyecek küçük bir sekme olarak düşünülse de arka planında miyom, polip ve hatta kanser gibi birçok hastalığın habercisi olabilir. Ayrıca cinsel ilişki sonrasında görülebilen kanamalarda aynı rahim ağzı kanserinin ileri evrede verdiği bir uyarıdır. En azından bu derece ciddi bir durumda olmasa dahi vajinal floranın yıpranmasından ötürü bu kanamalar oluşmaktadır.

Adet kanama süreçlerinin uzaması, erken ya da geç adet döngümüzün değişmesinin temelinde miyom kist habercisi olabileceği gibi en iyi ihtimalle hormonel bir düzensizliği işaret ediyor olabilirler. Bu ve benzeri bir durumla karşılaştığınızda bir doktordan destek almanız erken tanı sürecinde büyük önem taşıyacaktır.

 

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Jinekolojik hastalıklar kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir