Şiddetli göz kaşıntısı keratokonus belirtisi olabilir

kerotokonusÇoğu kişi tarafından bilinmeyen ve bilinmediği için erken tedavi şansı olmayan keratokonus hastalığını korneanın kubikleşmesi olarak tarif edebiliriz. Koni şeklini alan kornea bu hastalığı yaşayan hastalarda gözlükle düzelmeyen görme kaybına neden olmaktadır.

Keratokonusun ilk bulgusu olan bulanık görme çoğunlukla astigmatla karıştırılarak yanlış tedaviler uygulanılması hastalığın ilerlemesine sebebiyet verir. Keratokonus hastalarının şiddetle yakındıkları mevzu her göz doktorundan farklı numara almalarıdır.

Bulanıklığın yanı sıra hastalığın belirtileri ışık hassasiyetinde artış, gece görüş azalması, baş ağrısı ve çift görme ve gözlerde sürekli oluşan kaşıntı durumudur.

Tedavi sürecinin uygulanmaması sunucunda kornea gözün yan taraflarında incelerek iris önünde toplanacak ve bu bölgede kalınlaşan kornea görme düzeyini çok aşağılara çekecektir.

Hastalığın ilerleyen seviyelerinde göze perde inmiş gibi kornea kapanır. Ancak keratokonus kör olmaya neden bir hastalık değildir. Her aşamasında doğru tedavi ile hastalık iyileştirilecektir. Hastalıkta cerrahi müdahaleden önce diğer tedavi yöntemlerinin kullanılması hem riski düşürecek hem de yüksek maliyetleri önleyecektir. Küçük önlemler hastalığın ilerleyişini durdurmaya yeter.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir