Regl (Adet) öncesi dönemde karın ağrısı neden olur?

Regl öncesiRegl döneminiz biteli sadece 10-15 gün oldu ama kasıklarınız sanki regl olmuşsunuz gibi ağrıyor mu? Hatta belli belirsiz bir kanama sonrası tedirgin misiniz? Regl döneminde yaşadığınız benzer sancıları ve diğer fiziksel belirtileri yaşamanıza neden olan bu durum tıbbi terminolojide follikül çatlaması diye adlandırılan yumurta çatlaması durumudur.

Çatlama olarak nitelendirilen yumurtanın kendisinin çatlaması değil yumurta hücresinin bulunduğu etrafını saran folikül keseciğinin yırtılması ve yumurtanın dışarı salınmasıdır. Bu salınma durumundan sonra yumurta sperm hücresi ile buluşursa hamilelik süreci oluşacaktır.

Çatlama sürecinden vücudunuzun verdiği doğal reaksiyonlar  folikül kesenin içinde bulunan sıvının karın ve rahim içine akması ile kasıklarsa hafif bir ağrı, vajinal ıslaklık ve akıntıda artış , göğüslerde dolgunluk , cinsel istekte artış ve vücut ısısının yükselmesi olarak görülür. Çatlama anlık bir olay olsa bile belirtileri 12-24 saat arası sürecektir. Çatlama ile rahim içine akan sıvı hafif pembemsi renkte olacağından adet kanaması ile karıştırılabilir. Ancak bu durum adet kanamasındaki gibi döllenmeyen yumurtanın dışarı atılması değil döllenmeye hazır yumurtanın göstergesi olup birleşme durumunda gebelik için tam elverişli bir dönemi işaret etmektedir.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Jinekolojik hastalıklar kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir