Rahim ağzı yaralarının belirtileri ve tedavi süreci

Vajina girişinde yara

Rahim ağzı yaraları

Halk arasında rahim ağzı yarası olarak bilinen servisit %50 oranında görülen cinsel yaşamı olan her kadının yaşayabileceği bir rahatsızlıktır. Özellikle vajinal akıntı ve kasık bölgesinde ağrı yaşayan kadınların birçoğunda bir başka hastalıkla beraber veya tek başına servisit görülme olasılığı çok yüksektir. Kendini vajinal akıntının yanı sıra vajinada yanma, cinsel ilişki sırasında acı hissi, idrar yapma sırasında sancı yaşama ile de gösterecektir. Rahim ağzı yaralarının belirtileri arasında vajinal akıntı kokulu ve iltihaplı bir görünüm de yer alır.

Uzun süreçlerde spermlerin rahime girişini engellediği için kısırlığa yol açabilen servisitin en başta gelen tanılama yöntemi düzenli smear testi kontrolleridir. Sağlıklı her kadının yılda bir kere yaptırması gereken smear ( Rahim ağzı kanser tarama testi) tüm poliplerin erken tanısında yüksek öneme sahiptir.

Klamidya, gonore ve trikomonas bakterileri ya da bazı alarjik maddeler nedeniyle oluşan servisitin tedavi sürecinde neden olan bakterinin önlemi alınmış olmasına rağmen şikayetler devam ediyor ve herhangi bir gerileme görünmüyorsa koterizasyon (dokunun yakılması) ya da krioterapi (dokunun dondurulması) yöntemleri uygulanmaktadır.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Jinekolojik hastalıklar kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir