Prostat kanserinin hormonal tedavisi nasıl uygulanır?

Erkek

Prostat kanserinin hormonal tedavisi

Olgunlaşan erkeklerde prostat kanseri riski artmaktadır. Çağımızın hastalığı olan kanserin düşüncesi bile herkesi korkuturken, bir yandan da kansere yakalanan hastaların hayatta kalması için tedavi seçenekleri çoğalıyor. Her kanser tipi için uygulanan birçok alternatif tedavi mevcut. Prostat kanseri teşhisi konan erkekler için olası bir tedavi de hormon tedavisidir.Prostat kanseri hakkında

Prostat kanseri prostat hücrelerinin anormal bir şekilde büyümeye başlamasıyla oluşan bir hastalıktır. Kontrolsüz bırakılırsa, bu anormal hücreler sonunda sonunda tüm vücuda yayılır ve hızlı bir şekilde büyümeye devam eder. Prostat kanseri, kanserin yayılma oranına göre 4 aşamaya sahiptir. 1 ve 2. Aşamasında kanser lokalize durumdadır. 3 aşamada kanserli hücreler çevre dokulara yayılmıştır ve 4. Aşamada prostat kanseri lenf sistemi yoluyla tüm vücuda yayılmıştır. Erken tespit ise, prostat kanserinde yüzde 90’ın üzerinde bir iyileşme sağlar.

Hormon tedavisi nedir?

Hormon tedavisi vücutta hormon seviyelerini değiştirmek amacıyla tasarlanan ilaçların vücuda uygulanmasıdır. Prostat kanserinde hormon tedavisi hastalığın yayılmasını yavaşlatmak için yardımcı olabilir. Hormon tedavisi, ameliyat olamayan hastalar ve ek tedavi gerektiren durumlar için uygundur.

Hormon tedavisi ne işe yarar?

Bu vücut içinde androjenlerin (örneğin testosteron ve DHT gibi erkek hormonları), kanser hücrelerinin büyümesini kolaylaştıdığı kanıtlanmıştır. Hormon tedavisinin temel amacı bu hormonların düzeyini düşürmektir.

Bununla birlikte hormon tedavisi sonucunda bazen sağlıklı hücrelerin ve dokuların da tahrip olduğu görülmektedir.

Yaygın yan etkileri nelerdir?

Androjen seviyesinin düşmesi gerçekten hiç de hoş olmayan yan etkileri de beraberinde getirir. Bunlar: jinekomasti (erkek meme dokusunun büyümesi), depresyon, kemik yoğunluğu kaybı, cinsel işlev bozukluğu, kronik yorgunlutur. Bunların hepsi ciddi yan etkilerdir ve prostat kanserinde hormon tedavisine başlamadan önce olası tüm tedaviler incelenmelidir.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir