Progesteronun yan etkileri nelerdir

progesteronProgesteron hormonu, yumurtlamayı ve adet döngüsünü sağlaya; kadınlar için hayati bir hormondur. Progesteron ilacı menopoza henüz girmemiş kadınlarda progesteron üretim eksikliğini gidermek amacıyla kullanılır. Kullanılan tüm ilaçlar gibi, progesteron ilacının da bazı yan etkileri bulunmaktadır.

Ortak Yan Etkileri

Progesteron kullanımına başlayan kullanıcılar tarafından, bildirilen sık görülen yan etkiler arasında hafif mide bulantısı, mide krampları, ishal, şişkinlik, baş ağrısı, baş dönmesi, göğüs ağrısı veya göğüslerde hassasiyet, kas ağrısı, akne, tüylenme, kas ağrısı, ani kilo değişiklikleri, vajinal kaşıntı, vajinal akıntı ve asabiyet bulunuyor.

Nadir yan etkileri

Progesteron kullanımı sırasında ciddi yan etkilerin ortaya çıkma olasılığı düşüktür. Ani şekilde meydana gelen ve vücudun sadece tek tarafında oluşan hissizlik ve uyuşukluk, ani baş ağrıları, net düşünememe, gözlerin arka kısmında ağrı, denge problemi, göğüs ağrısı, mide ağrısı, gözlerde ve vücutta sararma, depresyon, gri renkli dışkı ve sarı renkli idrar; progesteronun nadir görülen şiddetli yan etkileri arasında yer alır.

Önemli Güvenlik Bilgileri

Progesteronun bazı formları fıstık yağı içerebilir. Bu yüzden fıstık alerjiniz varsa kullanacağınız progesteron ilacının fıstık yağı içermediğinden emin olmalısınız.

Progesteron kullanmadan önce aşağıdaki rahatsızlıklardan herhangi birinden muzdaripseniz  lütfen doktorunuza bildirin.

Meme kanseri
Rahim kanseri
Kan pıhtılaşması sorunu
Dolaşım problemleri
Kalp hastalığı
Hormon ilişkili kanser
Anormal vajinal kanama
Şiddetli karaciğer hastalığı
Hamilelik

öyküsü veya hamileyseniz veya son zamanlarda bir düşük olsaydı.

Kullanım

Yukarıda bazı yan etkileri önlemek içinprogesteronu daima doktor tavsiyesiyle ve önerilen dozda kullanmalısınız. Progesteron, bazen her adet döngüsü sırasında sadece altı ila 12 gün süren, kısa döngüler halinde verilir. Zamanlamaya sadık kalmanız son derece önemlidir.

Uyarı

Yukarıdaki yan etkileri herhangi birini yaşarsanız, derhal tıbbi yardım alın. Eğer doz aşımı yaptığınızdan şüpheleniyorsanız, acil servise başvurun.

Progesteron kullanmaya başlamadan önce daima doktor onayı alınması gerekmektedir.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Progesteronun yan etkileri nelerdir için 2 cevap

  1. kadriye mutlukan der ki:

    ben menepoz başlangıç dönemindeyim rahim de kalınlınlaşma var bu sebeple kullanıyorum 12 saatte bir alıyorum ama yan etkilerin tamamı var 24 saatte bir taneye düşürsem olur mu?

  2. kadriye mutlukan der ki:

    ben menepoz başlangıç dönemindeyim rahim de kalınlınlaşma var bu sebeple kullanıyorum 12 saatte bir alıyorum ama yan etkilerin tamamı var 24 saatte bir taneye düşürsem olur mu?

    mesajımı gönderemiyorum sanırım başka biri bu soruyu daha önce sormuş ben daha önce bu siteye girmedim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir