Premenstruel sendromu (PMS) hafifletmek için öneriler

Adet öncesi ağrı

Premenstruel sendromu

Adet dönemi öncesinde kadınlarda görülen sinirlilik hali , gerilimli ruh hali , göğüslerin gerginliği, bel ağrısı gibi olguları içine alan ve yaşam kalitesini etkileyen duruma Premenstruel sendromu adı verilmektedir. Halk dilinde adet öncesi gerginlik olarak adlandırılır. Tanının koyulabilmesi için bu sürecin yaşamsal faaliyetleri etkileyecek boyutta olması gerekir.

Belirtiler adet döneminden 5-7 gün önce başlayıp adetin görülmesi ile sonlanmaktadır. Bazı kadınların yumurtlama dönemlerinde de ilgili sendrom görülebilir. Adet dönemi ile değişen hormonların tetiklediği sendromun tespiti için 2 -3 aylık süreçteki şiddetini not alarak ilerlemek gerekir.

Nedeni tam olarak bilinmeyen premenstruel sendromu aslında birkaç önlem alarak azaltmak mümkündür. Bu süreci şiddetli geiran kadınların doğum kontrol hapı ile hormonlarını dengelemesi önerilmekle beraber bu süreçte beslenme düzeninde de ufak değişiklikler yaparak şikayetlerin hafiflemesi sağlanabilir.Adet öncesi dönemlerde şeker , çikolata , kırmızı et , ve kafein tüketimlerinin azaltılması , lifli gıdalara yönelip bakliyat , meyve ve sebze tüketimimin arttırılması , az az ama sık yemek , kalsiyum yönünden zengin yiyeceklere yönelmek mevcut şikayetleri azaltacaktır.

 

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Jinekolojik hastalıklar kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir