Preeklampsi nedir? Preeklampsi neden olur?

Preeklampsi

Preeklampsi

Gebelik sürecinin son 3 ayında görülen kendini 14/9 seviyesinin üzerinde tansiyon ve idrarda protein bulunması ile kendini gösteren preeklampsinin halk arasındaki adı gebelik zehirlenmesidir. Zehirlenmenin temelinde yatan neden ince ve kıvrık durumdaki rahim arterlerinin daralması ile plesentadan bebeğe besin aktarılamamasıdır.

Başlıca risk grupları ilk hamileliklerini yaşayan, gebelik şekeri görülen, dört ve üstü sayıda doğum yapan, obez olan,18 yaş altı 35 yaş üstü çoğul gebelik yalayan anne adaylarıdır. Tansiyon yükselmesinin yanı sıra ödemle de kendini belli edebilir.

Belirtilerin ilerlemesi ve herhangi bir müdahalede bulunulmaması çok ciddi sonuçlara yol açacaktır. Gebede beyin kanaması, böbrek yetmezliği, pıhtılaşma sorunları ve bebekte gelişim geriliği anne karnında ölüm anne ve bebeğin ölümü gibi sonuçlar doğurabilir.

Preeklampsinin hafif seyirde görülmesi bile çok dikkatli gözlemlemeyi gerektiren bir olgudur. Tansiyon düşürülmek üzere hastaya müdahale edilir bebeğin dış ortamda yaşayabilecek büyüklüğe gelmesi ile beraber doğum hemen gerçekleştirilmek zorundadır. Hastalığın devam etmemesinin tek çözümü bebeğin anne karnından uzaklaştırılmasıdır. Doğum sonrasında annenin durumu ciddi olarak yoğun bakım ünitesinde izlenmeye devam edilmektedir.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Hamilelik kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir