Preeklampsi belirtileri nelerdir? Önceden anlaşılabilir mi?

Preeklampsi

Preeklampsi

Preeklampsi bir anda ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu nedenle anne adaylarının son 4 aylık süreçte çok yakın takip edilmesi kontrol sıklıklarının artırılması gerekmektedir. Tüm gebeliklerin %5’in de görülen bu hastalık önceden sinyal verebilmektedir.

Yüzde ellerde şişlik ve ödem yakından izlenmelidir. Ani kilo artışları preeklampsi habercisi olabilir. Bu özelliklerin yanı sıra halsizlik, bilinçte dağınıklık, unutkanlık, bebek hareketlerinin azalması, görme bozukluğu, az idrara çıkma, karın ağrısı gibi belirtiler son 4 aylık süreçte yüksek önem düzeyi ile incelenmelidir.

Preeklampsinin tedavi sürecinin gecikmesi halinde sara nöbetine benzer kasılmaların yaşanması durumunda eklampsi varlığından bahsedilebilir.Tanısı erken konulan preeklampsi çok nadir durumlarda eklampsiye dönüşeceğinden belirtilerin ve bulguların hissedilmesi halinde hiç vakit geçirmeden doktorunuzla irtibata geçmeniz hayati anlamda önem taşımaktadır.

Gebelik sürecinde hipertansiyon yaşayan hastaların preeklampsinin göründüğün son dönemde daha fazla tetikte olmalıdırlar. Doktorlarınızda bu süreçte sizi daha yakın izleyeceklerdir ancak özellikle bulguların anne adayı tarafından farkedilmesi halinde doktorun daha erken süreçlerde bilgilendirmesi gerekir.

 

 

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Hamilelik kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir