Polistik overli (PKO’lu) kadınlar nasıl beslenmelidir?

Yemek

Beslenme

Polikistik over sendromu her 100 kadından 8’ini etkileyen hormonal bir bozukluktur. Polistik overın getirileri pek de hoş değildir. Ciltte yağlanma ve buna bağlı olarak sivilce oluşumu, kilo artışı, depresyon, insülin direnci, infertilite ve düzensiz adet dönemi; polistik overın belirtileri arasında sayılabilir. Eğer polistik over tedavi edilmezse kardiyolojik rahatsızlıklar ve şeker hastalığı oluşabilmektedir.

Düşük glisemik karbonhidratlar

Yemek yediğimizde panksreas insülin salgılar ki insülin şekerin enerjiye ya da şişmanlığa neden olan yağlara dönüşümüne neden olur. Polistik overlı birçok kadın insülin direncine sahiptir. Bu da maalesef bu kadınların kilo almasına neden olur. Karbonhidrat bakımından yüksek bir beslenme düzeni insülin seviyesinin yükselmesine sebebiyet verir. Bu yüzden düşük glisemik karbonhidratlar, sebze, meyve, fasulye, bulgur ve kepekli ekmek tüketerek insülin direncinizi dengeleyebilirsiniz.

Bitkisel gıdalar

Polistik overlı kadınlarda LDL yüksek düzeyde, HDL ise düşük düzeydedir ki bu istenmeyen bir kolesterol seviyesidir. Kolesterolün bu dengesizliği kalp hastalıklarına kapı açabilir. Bu nedenle beslenme düzeninizde vitamin, mineral ve kandaki lipid seviyesini, kan basıncını ve insülini azaltmaya yardımcı olan lifler ihtiva eden bitkisel besinler yer almalıdır. Bitkisel besinler arasında fındık, meyve, sebze ve tam tahıllar yer alır. Ayrıca bitkisel gıdalar, hayvansal gıdalara oranla daha az kalori içerirler.

Kardiyovasküler sağlık

Kardiyovasküler sağlığınızı korumak için damar sağlığınızı korumalısınız. Bunun için margarin, yağ, kırmızı et ve kızartma gibi gıdalardan uzak durmanız gerekir. Doymuş yağ ve kolesterolden ne kadar uzak durursanız, hem kardiyovasküler sağlığınızı destekler hem de aşırı kilo alımını önlemiş olursunuz. Böyle bir beslenme düzeni, yağ tüketmeyeceğiniz anlamına gelmez. Kanola yağı ve zeytinyağı kullanabilirsiniz. Omega 3 yağ asitleri içeren gıdalar da damar sağlığınızı destekleyecektir.

Vitamin ve mineraller

Polistik overlı kadınların yeterli düzeyde vitamin ve mineral ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için multivitamin kullanmaları gerekir.

Krom minerali : Tokluk hissi verir ve glikoz toleransı sağlar.

B vitamini : Kilo artışını engellemek için yeterli miktarda B vitamini tüketmelisiniz. Kilo dengesini sağlayan tiroid hormonlarının dengelenmesini sağlar.

Çinko : Çinko yediklerimizden yeterli tadı almamızı sağlar ve koku duyusunu destekler. Eğer yeterli miktarda çinko almazsanız tat almak için aşırı yağlı, şekerli ya da tuzlu gıdalar tüketmeye yönelebilirsiniz. Bunu önlemek için çinko alımınıza dikkat edin.

 

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Jinekolojik hastalıklar kategorisine gönderilmiş ve , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir