Polistik overlı kadınların hamile kalabilmesi için yollar

Hamilelik

Pko ve hamilelik

Bir çeşit hormonal bozukluk olan polistik over sendromu birçok kadının başına geliyor. PKO’lu kadınların tümünün adet dönemi düzensizdir. Ayrıca düzenli olarak ovülasyona da giremezler ki bu da kısırlığa yol açabilir. PKO’lu kadınların insülin seviyeleri de normal değildir. Ayrıca yumurtalıklar tarafından normalden fazla testesteron hormonu üretilir. Ancak tüm bu anlatılanlar neyse ki, hamile kalmanızı imkansız hale getiremez. Hamile kalabilmek için yapabileceğiniz bazı şeyler var.

Reçeteli ilaçlar

Durumu doktorunuzla görüştüğünüzde, size reçeteli bazı ilaçlar verecektir. Örneğin Clomid ovülasyonu tetikler. Metformin kandaki insülin düzeyini azaltır. Bu ilaç, döllenme şansını artırmak için Clomid ile birlikte kullanılır.

HCG hormonu yumurtanın oluşmadı için Clomid ile birlikte kullanılır. HMG ise yumurtanın gelişimi için kullanılır.

Cerrahi müdahale

Yumurtlamayı sağlamak için doktorunuz cerrahi müdahalede bulunmak isteyebilir. Cerrahi müdahale hızlı ve kolaydır. Hastanede yatmanızı gerektirmeyen bir prosedürdür. Doktorunuz karından kesi atarak minik bir kamera ile yumurtalıkları görüntüler. Yumurtalık kistinin üzerine lazer yoluyla küçük delikler açışır. Böylece testesteron üretimi azaltılmış olur ve yumurtlama tetiklenir.

Aşılama yöntemi

Pkolu kadınlar hamile kalabilmek için sıkça aşılama yöntemine başvururlar. Bu yöntemde yumurta rahimde doğrudan döllenir. Vitro fertilizasyonda ise yumurta alınır, dışarda döllenir ve rahime geri konur. Yumurtanın döllenmesi için iki farklı yöntem daha vardır fakat PKO’lu kadınlar için bu yöntemler uygun değildir.

Hamile kalmak istiyorsanız ilk olarak reçeteli ilaçları denemelisiniz. Eğer cerrahi müdahaleye gerek olursa bu işlem de çok basittir. Tedavileriniz sonuçsuz kalırsa aşılama yöntemi ya da tüp bebek yöntemini deneyebilirsiniz.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Hamilelik kategorisine gönderilmiş ve , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir