Polistik overın tedavi yolları nelerdir?

Hastalık

Pko tedavi yolları

Polikistik over çoğu kadında rastlanan yumurtalardaki kistlerin oluşturduğu bir hastalıktır. Polistik over hastalığını önlemek için bir imkan bulunmamasına karşın polistik overı yönetmek ve semptomlarını gidermek için çeşitli tedavi yolları vardır.

Doktorunuz size doğum kontrol hapı reçete edebilir. Doğum kontrol hapları, polistik overın tedavisinde sıkça kullanılırlar. Hormonların düzeyini dengeleyen doğum kontrol hapları regl dönemini de düzene sokar. Bu sayede regl döneminiz daha kısa ve hafif geçer.

Diyabet tedavisi de uygulanabilir. Çoğu polistik over hastası diyabet olmamasına rağmen diyabetik ilaçlar kullanır ve bu ilaçlar hastalara iyi gelir. Bu, kanıtlanmış bir tedavi türüdür ancak kesinlikle doktor kontrolünde ilaç alınması gerekir. Diyabet tedavisi polistik overda sıkça görülen tüylenmeye de iyi gelir ve adeti düzenler. Polistik over çoğu kez doğurganlığı etkiler. Bu konuyla ilgili doktorunuzun fikrini alın. Bebek sahibi olmayı düşünüyorsanız gebeliğin oluşma oranını artırmak için çeşitli tedaviler görebilirsiniz. Fakat bu tedaviler hem çok pahalıdır hem de ikiz doğum oranı fazladır.

Dengeli beslenerek ve egzersiz yaparak yaşam standartlarınızı yükseltin. Kilo alımı polikistik over hastalığının sık görülen bir belirtisidir. Ancak, düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları ile kilonuzu muhafaza edebilirsiniz. Ayrıca, egzersiz yapmak hormonları stabilize eder ve yumurtlamayı tetikleyebilir.

 

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Jinekolojik hastalıklar kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir