Polistik overın belirtilerine uygun tedavi yöntemleri

Pko

Polistik overın belirtileri

Polikistik Over Sendromu (PKO) tanısı bir nevi sağlıklı kalma savaşının da başlangıcıdır.Polikistik over için çeşitli tedavi seçenekleri bulunmaktadır. Polikistik overın belirtileriyle başa çıkmak içinse aşağıdaki maddelere dikkat etmeniz gerekir.

Polikistik over ile ilişkili uzun vadeli sağlık problemleri arasında diyabet, yüksek kan basıncı, yüksek kolesterol ve obezite gelmektedir. Bu yüzden doktorunuzla temas halinde kalmanız ve rutin kontrolleri yaptırmanız önemlidir. Dolayısıyla doktorunuzla hangi zaman aralıklarında kontrole gitmeniz gerektiğini konuşun ve bunu bir plana bağlayın.

Doktorunuz size hormon dengenizi düzenleyecek kontraseptif ilaçlar verebilir. Bu ilaçlar da Polikistik over belirtilerini azaltmaya yardımcı olacaktır.

Sağlıklı beslenin ve egzersiz yapın. Polikistik over lı kadınların çoğu doğru beslenerek ve düzenli egzersiz yaparak belirtileri azaltabilir. Vücut ağırlığınızın %5’ini verin. Yağ ve karbonhidrat açısından düşük bir diyet uygulayın. Böylece vücudunuzun insülin seviyesini de kontrol altına almış olursunuz.

Sorunu kökten tedavi etmelisiniz. Pco insülin direncinden kaynaklanır. Doktorunuz insülin seviyenizi düzenlemeye yardımcı olacak ilaçlar önerebilir. Metformin veya Avandia gibi ilaçlar genellikle PKOnun belirtilerini tedavi etmek için kullanılır.

Ayrıca androjeni bloke edici ilaçları da doktorunuz önerebilir. Eğer aşırı tüylenme ve saç dökülmesi şikayetiniz varsa androjen blokelerini doktorunuza danışın. Aşırı tüylenme ile ilgili de topikal kremler ve lazer epilasyonu deneyebilirsiniz.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Jinekolojik hastalıklar kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir