Polistik over kaynaklı saç dökülmesi nasıl önlenir?

Kızıl saç

saç dökülmesi nasıl önlenir

Polikistik over sendromu, hormonlardaki düzensizliğe bağlı olarak yumurtalıklarda kist oluşmasıyla ortaya çıkar. Yüksek kan basıncı, şeker hastalığı, karın ağrısı gibi belirtileri vardır. Ayrıca cildi ve genel görünümü de olumsuz etkileyecek belirtilere sahiptir. Aşırı tüylenme, sivilce ve saç dökülmesi de kozmetik açıdan olumsuz etkileri olan belirtilerdir. PKO’dan mustaripseniz ve saçlarınız dökülüyorsa; altta yatan hormon dengesizliğinin tedavi edilmesi gerekir.

İlk olarak jinekoloğunuzdan randevu alın ya da bu konuyla ilgili endokrinologdan da randevu alabilirsiniz.

Kilonuzu normal düzeyde tutmanız, PKO’nun belirtilerini hafifletir. Bu yüzden gerek doktorunuzdan gerekse bir diyetisyenden alacağınız destekle egzersiz ve diyete başlayın.

Çocuk sahibi olmayı düşünüyorsanız, doktorunuz hormonlarınızı düzenleyecek oral bir ilaç verebilir. Ayrıca doktorunuz insülin direncini dengelemek için de metformin gibi bir ilaç reçete edebilir.

Pko’dan dolayı saç dökülmesi ancak, hormon düzensizlikleri ortadan kalktığında önlenecektir. Kullanacağınız herhangi bir topikal (bitkisel ya da değil) ilaç veya oral yolla alacağınız vitaminler saçlarınızın dökülmesini engellemez çünkü saç dökülmeniz hormonlarınızla alakalı bir durumdur.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Jinekolojik hastalıklar kategorisine gönderilmiş ve , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Polistik over kaynaklı saç dökülmesi nasıl önlenir? için 1 cevap

  1. saç dökülmesi nasıl durdurulur der ki:

    çok iyi iş başarmışsınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir