Pko nedir? Polikistik overın işaretleri nelerdir?

Polistik over

Pko nedir

Polikistik over sendromu, ya da PKO, bir kadının yumurtalıklardaki küçük, sıvı dolu kistlerin bulunma durumudur. PKOnun nedeni hala bilinmemektedir, ancak polikistik overlı kadınlarda androjenin yüksek miktarda olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca pko ırsidir.

Düzensiz Adet Kanaması

Polikistik over sendromunun en sık görülen belirtisi, adet düzensizlikleridir. Adet döneminde çeşitli anomaliler gözükür. Ağır adet kanaması, yetersiz adet kanaması, uzun süreli adet döngüsü bunlardan birkaçıdır. Pkolu kadınlar yılda sekiz ya da daha az adet görürler. Hatta bazı durumlarda yıllık adet görme sayısı dört veya daha aza da inebilir.

Vücutta tüylenme

Pko vücudun çeşitli bölgelerinde anormal kıl uzamasına neden olabilir. En çok yüz, sırt, göğüs, mide, ayak ve başparmakta kıllanmalar görülür. Ayrıca saç dökülmesi de bir diğer sorundur. Erkek tipi saç dökülmesi (kellik) ve saç tellerinin incelmesi görülebilir.

Kısırlık

Polikistik over sendromu olan kadınlar genellikle düzensiz adet döngüsüne sahiptir ve zor hamile kalırlar.

Kilo artışı

Pkolu bazı kadınlarda kila artışı görülebilir. Özellikle bel ve karın bölgesinde yağlanmaya rastlanır. Bazı vakalarda, durum obeziteye kadar gidebilir.

Cilt lekeleri

Polikistik over sendromunun diğer bir bulgusu da uyluk, göğüsler, kollar ve boyun bölgelerindeki ciltte koyu renkli yamalara rastlanmasıdır. Cilt kahverengi veya siyaha yakın bir renge döner. Bu durum 2 diyabete ve insülin direncine işaret eder.

 

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Jinekolojik hastalıklar kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir