Penisilin vajinal mantara neden olur mu

PenicilinMantar enfeksiyonunun çeşitli nedenleri olabilir ve penisilin gibi bazı antibiyotiklerin mantar enfeksiyonunu artırdığı bilinen bir gerçektir. Mantar vücutta kontrolsüz artmaya başladığında enfeksiyon oluşur.

Mantar, her insanın vücudunda belirli bir miktarda bulunur. Sorun, mantarın kontrolsüz bir şekilde üremesinden kaynaklanır.  Vajinal mantarın belirtileri arasında vajinada şişlik hissi, yanma, beyaz ya da sarı akındı ve kaşıntı bulunur.

Vajinal mantar enfeksiyonunun nedeni tespit edilmeye çalışılırken birçok faktör göz önünde bulundurulur.  Penisilin gibi antibiyotikler vajinal mantara sebep olur.  Penisilin mantar barındırmakla birlikte aynı zamanda birçok faydalı bakteri de içerir. Penisilin iyi bakterilerin de ölmesine sebebiyet verir ve böylece vajinal mantarlar hızla artmaya başlar. Gebelik gibi hormonal değişiklikler de vücudun doğal dengesini bozabilir ve mantar enfeksiyonlarına yol açabilir.

Çoğu mantar enfeksiyonu basit ilaçlarla tedavi edilebilir. Klotrimazol, mikonazol. ve tiokonazol, mantar tedavi kremlerinde bulunan üç ortak maddedir. Bu ilaçlar mantarları öldürür. Ayrıca cildinizi temiz ve kuru tutmanız, antibiyotik kullanmanız ya da antibiyotik etkisi olan besinleri tüketmeniz vajinal mantar oluşumunu önlemeye yardımcı olacaktır.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Jinekolojik hastalıklar kategorisine gönderilmiş ve , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir