Östrojen hormonunu arttıran vitaminler nelerdir

vitaminler

vitaminler

Östrojen kadın üreme sisteminin gelişme, olgunlaşma ve işleyişine yardımcı olan bir hormondur. Östrojen yumurtalıklar tarafından üretilse de bir miktarı da böbrek üstü bezleri tarafından üretilmektedir. Östrojen eksikliği osteoporoza neden olur. Aşırı östrojen ise miyom, kist, kilo problemleri ve kansere sebep olabilir. Bu nedenle eğer östrojen seviyeniz gerçekten az ise bu tavsiyeleri uygulamanızda fayda olacaktır.

Östrojenin önemi

Östrojen kadınların adet döngüsünü düzenler. Üreme sistemine, kan damarlarına, idrar yollarına ve kalbe etki eder. Östrojen sekiz yaşından sonra artmaya başlar ve adet döngüsünü başlatır. Östrojen aynı zamanda bir kadının cilt, beyin, mukus membranlar, saç ve kemikler üzerinde önemli bir etkiye sahiptir.

Vitaminler ve Mineraller

Elma, fındık, soya fasulyesi, badem ve baklagiller östrojen arttıran mineral açısından zengindir.
Östrojenin diğer doğal kaynakları arasında süt ürünleri, et, domates, havuç, zeytinyağı, buğday, yulaf ve arpa vardır. Vitamin B-6, B-12, tiamin, riboflavin, niasin ve folik asit, D vitamini, A vitamini ve C vitamini alımı östrojen düzeylerini korumak için tavsiye edilir. Ayrıca çuha çiçeği yağı ve ginseng de östrojen seviyesini arttırmaktadır.

Yüksek östrojen

Kadınlarda östrojenin yüksek olması migren, depresyon, miyom, kilo alımı, sıcak basması, yüzde kıllanma, uykusuzluk ve sivilce gibi sorunlara yol açan hormonal dengesizliklere neden olabilir.

Östrojen düzeylerini düşürmek içinse darı, buğday, beyaz pirinç, brokoli, lahana, soğan, mısır ve narenciye tüketilmelidir.

Düşük östrojen

Düşük östrojen düzeylerine sahip olan kadınların kemik yoğunluğu azalır. Bu kadınlarda düşük tansiyon, depresyon, saç seyrelmesi, eklem ağrıları, osteoartrit, kuru cilt, menopoz, kilo kaybı osteoporoz görülebilir. Ayrıca östrojenin düşük olması kolesterol ve kalp hastalığı riskini de arttırır.

Östrojeni dengelemek

Östrojen dengesizliği kadın sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. İnternetteki bazı makalelerde östrojen hormonunu arttırmaya yönelik vaadler verilmektedir. Örneğin östrojen seviyesini değiştiren bitkisel çaylar içeren göğüs büyütücü kürler çoğu kadının ilgisini çeker. Ancak unutulmaması gerekir ki yaratılışımız kusursuz bir şekilde dizayn edilmiştir. Östrojen seviyenizi bilmeden, bu seviyeyi etkileyecek diyetler ve kürler uygulamak sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilir. Östrojen seviyenizi korumak için alkol ve kafeinin aşırı miktarda tüketilmemesi gerekmektedir. Soya fasulyesi bazlı yiyecekler de doğal östrojen bakımından zengindir.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Cinsellik kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir