Östrojen hormonunu artıran yiyecekler nelerdir?

keten tohumu

keten tohumu

Östrojen bir kadının vücudunun sağlıklı işleyişinde önemli rol oynayan bir hormondur. Östrojen, fitoöstrojen bitkilerde doğal olarak bulunan bir bileşimdir. Meyveler, sebzeler, tahıllar ve tohumlar phytoestrogen bitkisel ihtiva ettiğinden, bu gıdalar açısından zengin bir beslenme düzeniyle vücudunuzdaki östrojen seviyesini arttırabilirsiniz.Baklagiller ve Kuruyemiş

Soya fasulyesi, tofu, Antep fıstığı, kestane, ceviz, kaju fıstığı ve fındık östrojen içeren kuruyemiş ve baklagiller listesinin başında yer alıyor.

Keten tohumu

Keten tohumu östrojenin en önemli kaynağıdır. Soya fasulyesinden alacağınız östrojenden kat kat fazlasını sağlar. Susam da aynı şekilde keten tohumu gibi etkili bir östrojen takviyesidir.

Meyve ve Sebzeler

Kuru kayısı, kuru hurma, şeftali, çilek, ahududu, sarımsak, kabak, yeşil fasulye ve brokoli hem sağlıklı hem de leziz östrojen kaynakları arasında yer alır.

Ekmek 

Ekmek bolca tükettiğimiz besin öğeleri arasında yer alıyor. Beyaz ekmek yerine çavdar ekmeği tercih etmelisiniz.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Cinsellik kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir