Normal doğuma engel durumlar nelerdir?

Doğum

Doğum

Normal doğumun anne ve bebeğe olumlu etkilerine rağmen bazı sağlık sorunlarının bulunması sezaryen doğumu zorunlu hale getirmektedir.

Doğum anında doğum sürecinin uzayıp rahim açılmasının ilerlemediği durumlarda sezaryenle doğum gerekmektedir. Annenin rahim bölgesinde yırtılma olması, aşırı tansiyon yüksekliği durumu, bebek kordonunda sıkışma, bebeğin kilosunun yüksek olması gibi bazı nedenlerde de sezaryenle doğum yapılması zorunlu hale gelir.

Normal doğuma engel durumlar bazen önceden bilinebileceği gibi doğum anında yaşanılan bazı komplikasyonlar sonucu doğum ilerleyişi sezaryene dönebilir. Vajinal bölgede bir estetik ameliyat geçirilmiş olması bu bölgenin yeniden bozulmasına neden olacaktır bu nedenle bu gibi operasyonlar sonrası da normal doğum yerine sezaryen tercih edilmektedir.

Çoğul gebeliklerde çoğu kişinin aklına sezaryenle yapılması gerektiği gelse bile çoğul gebeliklerinde normal doğum olma olasılığı vardır ancak dünya genelinde çoğul gebeliklerin ortalama %85’i sezaryenle yapılmaktadır. Daha önce sezaryenle doğum yapılmış olması normal doğum için en büyük engeldir. Sezaryen sonrasın yeniden normal doğum yapılabilmesi nadir bir durumdur.

Bebeğin duruşu sezaryen durumunu oluşturan nedenlerden biridir.Anne karnında bebeğin yan ya da ters durması normal doğuma engel olan bir durumdur.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Hamilelik kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir