Ne zaman hamile kalabilirim? Doğru zamanı var mı?

Ne zaman hamile kalabilirimHamile kalmak için bir adet döngüsü içinde 24 saatlik bir sürece sahipsiniz.24 saatlik süreci adet zamanlarınız vücut ısınız, vücudunuzun salgıladığı sıvılar ile belirlemeniz mümkün.

Hamile kalmaya karar verdikten sonra takvim hesabı ile yumurtlamanın başladığı tarihi bulmak sıkça kullanılan bir yöntem. Düzenli adet görüyorsanız sizde takvim hesabı ile yumurtlayacağınız günü (ovulasyon tarihi) önceden bilebilirsiniz.

Eğer adet dönemleriniz arasında 28 gün varsa yumurtlama tarihiniz son adet gününüzden 14 gün sonradır.30 gün ara yaşıyorsanız 16 gün sonra 35 gün ara yaşıyorsanız 21 gün sonra yumurtlama gerçekleşir.

Yumurtlama tarihinizi belirlemenin bir diğer yolu ise vücut ısınızı ölçmektir. Vücudunuzun normal bir zamanda ki dinlenme sıcaklığı artış gösterdiyse bu zamanı izleyen 2 3 gün boyunca hamilelik şansınız daha yüksektir. Bu ısıyı ölçmek için hassas bir termometre kullanmanız gerekir. Her gün uyandığınızda vücut ısınızı ölçüp not alın vücut ısınızın 2-3 gün boyunca her gün ısınıza göre yüksek seyretmesi halinde yumurtlamanın gerçekleştiği anlaşılabilir.

Rahim salgılarınızda yumurtlamayı gösteren bir diğer bulgudur.Adet sonrası dönemde bulanık olan ve yapışkan olan bu salgı yumurtlama dönemi yaklaştığında şeffaf ve uzama eğilimi gösteren kıvama gelir. Bu salgının en bol ve kıvamlı olduğu gün yumurtlama gününüzdür.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Hamilelik kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir