Nabothi kistinin tam olarak teşhis edilmesi

Vajinal kistNabothi kistleri rahim ağzı bölgesinde oluşan kistik oluşumları tanımlar.2 mm’den 10 mm’e kadar değişen ölçülerde olabilirler nadir durumlarda birkaç cm’e kadar büyüme gösterebilirler.. Rahim ağzı bölgesi rahim içine girecek mikropların engellendiği bölge olarak adlandırılabilir (Serviks) İlgili bölgenin gebelik ve doğum sürecindeki rolü önemli ölçüdedir.

Nabothi kistlerinin önü normal bir süreç içinde metaplazi adı verilen normal bir hücre dokusu ile kapanabilir bu nedenle nabothi içinde biriken mukus sıvısı bez içinde kalır ve bez kistik bir görünüme bürünür. Bezlerin normal bir doku ile kapanmasının en önemli nedeni kişinin doğum yapmış olmasıdır. Kistlerin sağlığa doğrudan olumsuz bir etkisi yoktur. Her kadında bulunan kistler çok büyürlerse vajinal girişte bir doygunluk hissi ve akıntı yaratabilirler. Tam olarak teşhis edilme süreci başka bir bulgunun kontrolü sırasında gerçekleşir. Normalde büyük bir boyutta olmaları durumunda biyopsi ile tanılamak gerekebilir. Normal boyutlarda bulunması normal olarak değerlendirilmektedir. Tedavi süreci gerekmeyen nabothi kistlerinde şart olmamakla beraber yakma ya da dondurma tedavisi uygulanarak yaratabilecekleri akıntı durumunun önüne geçilecektir.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Jinekolojik hastalıklar kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir