Myomu olanlar nasıl beslenmeli?

Myom diyeti

Myom ve beslenme

Myomlar çoğunlukla kist olarak bilinirler. Bu en sık görülen jinekolojik tümör, 30 yaş üzerindeki kadınların yarısında görülür. Miyomlara genetik faktörler ve yüksek östrojen seviyesi neden olur. Myomlar menopozdan sonra küçülme gösterir. Bunun sebebinin ise östrojen seviyesinin azalması olduğu düşünülmektedir. Myomlar genellikle menopozdan sonra veya ergenlik başlamadan önce ortaya çıkmaz. Myomların oluşma olasılığı normal kilolu kadınlara göre obez ve kilolu kadınlarda daha çok görülür. Myomlar rahimde bulundukları yerlere göre sınıflandırılmaktadırlar.

Eğer myomun belirtileriyle karşılaşırsanız ihmal etmeden bir jinekologla görüşün. Myomun en sık görülen belirtileri arasında adet sancıları, ağır adet kanamaları, şişkinlik, sık idrara çıkma ve kabızlık yer almaktadır. Myomlu kadınlarda hamile kalma zorlaşabilir. Kalıtımsal nedenlere bağlı olarak myom oluşabilmektedir.

Myomun tanısını koyabilmek için jinekologlar MR çekilmesini isteyebilirler. Büyük myomlar ise elle muayenede hissedilebilmektedir.

İçecekler

Bol bol sıvı içecek tüketmenizde fayda var. Çoğunlukla su tüketmelisiniz. Meyve sularını da bol bol içebilirsiniz fakat daha az şeker içerdiklerinden dolayı bitkisel çaylar daha sağlıklı olacaktır. Myoma en iyi gelen içecek ise yeşil çaydır. Günde iki bardak yeşil çay tüketmeyi ihmal etmeyin.

Yiyecekler

Lifli gıdaları tercih edin. Lifli gıdalar kabızlığı önler ve myoma iyi gelir. Vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Beslenme düzeninizde etlerin yeri az olmalıdır. Ayrıca yediğiniz sebze ve meyvelerin organik olması gerekmektedir. Meyve ve sebzeler yetiştirilirken kullanılan herbisit ve pestisitler myom için iyi değildir.

Boğadikeni tüketebilirsiniz. Boğadikeni karaciğeri temizlemesiyle bilinir. Karaciğerde depolanan yüksek östrojeni azaltır. Böylece myomunuz küçülebilir.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Jinekolojik hastalıklar kategorisine gönderilmiş ve , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir