Miyomunuz var mı? Nasıl anlayabilirsiniz?

Myom

Miyomunuz var mı

Miyoma uterus içindeki hücrelerin anormal büyümesi neden olur. 35 yaşın üzerindeki kadınların yaklaşık olarak dörtte birinde miyom vardır. Miyomu teşhis etmek için kesinlikle bir jinekoloğa görünmelisiniz ancak yine de miyomunuz olup olmadığını kontrol etmenin bazı yolları var.

Adet döngünüzü değerlendirin. Dönemleriniz normalden daha yavaş ise, dönemler arasında veya ilişkiden sonra ya da menopozdan sonra kanama oluyorsa miyomunuz olabilir.

Hamile kalmakta zorluk çekiyorsanız bunun sebebi miyom olabilir. Miyomun kısırlığa neden olması yaygındır.
Karnınızın şiş olup olmadığını kontrol etmek için kendinizi muayene edin. Uzanın ve parmaklarınızı kasıklarınıza bastırın. Eğer elinize topaklar veya şişkinlikler geliyorsa bunlar miyomdan kaynaklanıyor olabilir.

Bir jinekolog genellikle palpasyon yoluyla rahim anormallikleri tespit edebilir. Doktorunuz normal dışı bir şey hissederse büyük olasılıkla ek testler yapacaktır. Ayrıca gebelik sırasında fetusu değerlendirmek için kullanılan ultrason da pelvik kitlelerini teşhis edebilir. Ayrıca miyomunuzu teşhis etmek için laporoskopiye de gerek duyulabilir.

Miyom teşhisi

Miyom teşhisi için kendi kendinizi muayene edebilirsiniz fakat en etkili yol bir jinekologdan randevu almaktır. Miyom adet döngünüzü değiştirebileceği gibi kısırlığa da neden olabilir.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Jinekolojik hastalıklar kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir