Miyomlu kadın nasıl hamile kalabilir?

Hamilelik

Hamilelik

Miyomlar rahmin duvarlarında bulunan kanserli olmayan tümörlerdir. Bir miyom yumurtanın implantasyonunu etkileyerek hamile kalmayı engelleyebilir. Eğer miyounuz varsa gebelik komplikasyonlarının artması riski ile karşı karşıya olabilisiniz. Hamile kalmak ve sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmek için önerilerimize kulak verin.

Hamile kalmaya karar verdikten sonra ilk olarak takvim yöntemini deneyin. Adet döngünüzü gözlemleyerek bu yöntemi kullanabilirsiniz. Takvim yöntemi için adet döneminizi hesaplamanız gerekir. Kaç günde bir adet görüyorsunuz? Adet döngü gün sayınızdan 14 rakamını çıkarın. Örneğin 28 günde bir adet görüyorsanız 28-14: 14 olarak hesaplayabilirsiniz. Çıkan rakam ne zaman yumurtlamanızın olacağını gösterir. Bu örnekte adet başlangıcından itibaren 14. Günde yumurtlamanın gerçekleşeceğini gösterir.

Hamile kalmak için aşılama yöntemini deneyebilirsiniz. Bu yöntem ekonomiktir ve kolay yapılır. Eşinizden alınan spermlerden güçlü olanlar seçilir ve yumurtanıza çok yakın bir yere bırakılır. Bu yöntem jinekoloğunuzun muayenehanesinde basit bir şekilde gerçekleştirilebilir.

Eğer aşılama yöntemiyle başarılı olamadıysanız pes etmeyin. Cerrahi yöntemleri deneyebilirsiniz. Miyomunuzdan kurtulmak için ameliyat olmaz düşündüğünüz kadar zor bir seçenek değildir.

Eğer hamile kalmakta zorlanmanızın sebebi miyomunuzun fallop tüplerini etkilemesiyse tüp bebek yöntemini deneyebilirsiniz.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Jinekolojik hastalıklar kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir