Miyomda rahmin tümüyle alınması gerekir mi?

Miyom tedavisiRahmin gebelik sürecinde bebeği barındırma işlevi mevcuttur. Bu işlev dışında herhangi bir görevi olmayan rahmin içinde miyom bulunması durumunda eğer miyomun oluştuğu kadın ailesini kurduysa ve yeniden çocuk sahibi olmayı düşünmüyorsa ameliyatla miyomların çıkartılması yerine rahmin tamamen alınması kesin bir çözüm sunmaktadır. Bu durum kadınların ön yargılı oldukları bir süreç olsa dahi ilerleyen yaşlarda görülme olasılığı yüksek olan rahim ve rahim ağzı kanseri riskini de ortadan kaldıracaktır.

Özellikle miyomların kötü huylu olduğundan şüphelenildiği hallerde eğer kadının aile kurma süreci tamamlandıysa rahmin tamamen alınması daha iyi olacaktır. Burda belirtilmesi gereken nokta rahmin alınması ile menopoz sürecinin başlamayacak olmasıdır. Menopoz süreci yumurtalıkların işlevini sonlandırması manasına gelir. Rahmin tamamen alınmasının gerektiği miyom durumlarında hasta 45 yaşından daha genç bir yaştaysa ve ayrıca bir komplikasyon söz konusu değilse yumurtalıklara dokunulmadan sadece rahim alınacaktır böylelikle menopoz süreci başlamayan kadın hasta menopoz dönemine gelene kadar hormonel salgıları salgılamaya devam edecektir.

Miyomda rahmin tamamen alınıp alınmamasını miyomun büyüklüğü, gelişme hızı, kötü huylu bir hücre olup olmaması, şiddetli ağrı oluşturması gibi bazı kriterler göz önüne alınarak belirlenmektedir.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Jinekolojik hastalıklar kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir